| Processor | Intel Core i7-10510U Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14.0 inches Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce MX250 | |
| OS | Windows 10 Home | |
| RAM | 16GB LPDDR3 2133 Mhz RAM | |
| Memory | 512GB PCIe SSD | |
| Battery | 56Wh ([email protected]) Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Huawei MateBook 14 |
|---|---|
| Model | MateBook 14 |
| Price | Tk 104,000 |
| Brand | Huawei |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | IEEE 802.11a / b / g / n / ac, 2.4GHz and 5GHz dual frequency, 2x2 MIMO (dual antenna) |
|---|
| Display Type | 2K LTPS FullView IPS touch, Viewing Angle: 178 degrees, Colour: 70.8% (NTSC) / 100% (sRGB), Maximum Brightness: 300 nits (Typ), 250 nits (Min) |
|---|---|
| Display Size | 14.0 inches |
| Display Resolution | 2160 x 1440 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | Width: 307.5 mm x Depth: 223.8 mm x Thickness: 15.9 mm |
|---|---|
| Body Weight | 1.53 Kg |
| Body Color | Deep Space Gray |
| Operating System | Windows 10 Home, 64-bit |
|---|---|
| Processor | 10th Generation Intel Core i7-10510U Processor, 4-core, base frequency 1.6GHz, maximum frequency 4.2GHz |
| Ram | 16GB LPDDR3 2133 Mhz |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB PCIe SSD |
| Battery Type | 56Wh |
|---|---|
| Battery Backup | Upto 14 Hours |
| Audio | Quad digital microphones and Quad speakers, Dolby Atmos Sound System |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | IEEE 802.11a / b / g / n / ac, 2.4GHz and 5GHz dual frequency, 2x2 MIMO (dual antenna) |
|---|---|
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, compatible with Bluetooth 4.2, Bluetooth 4.1, Bluetooth 3.0, Bluetooth 2.1 + EDR |
| USB | 1 x USB 3.0 port, 1 x USB 2.0 port, 1 x HDMI port, 1 x full function, USB Type-C port, and 1 x audio port |
| Made By |
|---|
Good laptop I love it.
Display: 16.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 4266MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-Cell, 41 WHr, Integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6400Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 51 Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 7 7730U Processor
RAM: 12GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch 2k IPS Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 32GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3 Cell 75WHr Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4-3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 Cell 45Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WQXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1340P Processor
RAM: 16GB LPDDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell 71Wh Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 Cell, 41Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch HD LED Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 51 WHr Long-Life Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 Cell, 41 Wh, integrated Battery
Warranty: 1 YearWarrenty
View Details →