| Processor | Intel Core i7-8550U processor | |
|---|---|---|
| Display | 13.9 inches Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce MX150 | |
| OS | Windows 10 Home | |
| RAM | 16GB LPDDR3 2133 Mhz RAM | |
| Memory | 512GB PCIe SSD | |
| Battery | Lithium-polymer 57.4WHr Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Huawei MateBook 13 Core i7 |
|---|---|
| Model | MateBook 13 Core i7 |
| Price | Tk 62,514 |
| Brand | Huawei |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | 802.11a/b/g/n/ac |
|---|
| Display Type | 3K LTPS touchscreen 10-finger multi-touch support Display |
|---|---|
| Display Size | 13.9 inches |
| Display Resolution | 2000 x 3000 Pixels, 260ppi |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 11.97 x 8.54 x 0.57 in (304 x 217 x 14.6 mm) (W x H x D) |
|---|---|
| Body Weight | 2.93 lbs (1.33 kg) |
| Body Color | Space Grey, Mystic Silver |
| Operating System | Windows 10 Home |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-8550U processor |
| Ram | 16GB LPDDR3 2133 Mhz |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB PCIe SSD |
| Battery Type | Lithium-polymer |
|---|---|
| Battery Capacity | 57.4WHr Battery |
| Battery Backup | Upto 15 Hours |
| Audio | Dolby Atmos Sound System |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | 802.11a/b/g/n/ac |
|---|---|
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 |
| USB | 2 USB Type-C x 1 USB 3.0 x 3.5 mm stereo headset jack |
| Made By |
|---|
Great laptop for the price.
Display: 14.0 Inch WUXGA FullView IPS Display
Processor: Intel Core i5-13420H Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Lithium-polymer 56 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 3 7330U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 47Wh, Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: AMD Athlon Silver 7120C Processor
RAM: 4GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 4-cell 54Wh Li-polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: AMD Athlon Gold 7220C Processor
RAM: 4GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 4-cell 54Wh Li-polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 52.5Wh, Integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD FullView IPS Display
Processor: Intel Core i5-1235U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Lithium-polymer 56 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch LED Backlit Display
Processor: Intel 11th Generation Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Genuine Windows 11
Battery: 4 cells Smart Lithium-Ion Battery
Warranty: Upto 2 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 inch Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch HD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →