| Processor | Intel Core i7-10510U Processor | |
|---|---|---|
| Display | 13.3 inches Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce MX250 | |
| OS | Windows 10 Home | |
| RAM | 16GB DDR4 2400 Mhz RAM | |
| Memory | 512GB SSD | |
| Battery | 41.7Wh Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Huawei MateBook 13 |
|---|---|
| Model | MateBook 13 |
| Price | Tk 78,143 |
| Brand | Huawei |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | IEEE 802.11a / b / g / n / ac, supports WPA / WPA2 / WEP, 2.4GHz and 5GHz dual frequency |
|---|
| Display Type | 2K LTPS FullView IPS touch, Viewing Angle: 178 degrees, Colour: 70.8% (NTSC) / 100% (sRGB), Maximum Brightness: 300 nits (Typ), 250 nits (Min) |
|---|---|
| Display Size | 13.3 inches |
| Display Resolution | 2160 x 1440 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | Width: 286 mm x Depth: 211 mm x Thickness: 14.9 mm |
|---|---|
| Body Weight | 1.32 Kg |
| Body Color | Space Gray |
| Operating System | Windows 10 64-bit Home Edition |
|---|---|
| Processor | 10th Generation Intel Core i7-10510U Processor, 4-Core, base frequency 1.6GHz, maximum frequency 4.2GHz |
| Ram | 16GB DDR4 2400 Mhz |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB SSD |
| Battery Type | 41.7Wh |
|---|---|
| Battery Backup | Upto 11 11 hour |
| Audio | Quad digital microphones and Quad speakers, Dolby Atmos Sound System |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | IEEE 802.11a / b / g / n / ac, supports WPA / WPA2 / WEP, 2.4GHz and 5GHz dual frequency |
|---|---|
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, compatible with Bluetooth 4.2, Bluetooth 4.1, Bluetooth 3.0, Bluetooth 2.1 + EDR |
| USB | 1 x USB 2.0 port, 1 x USB 3.0 port, 1 x HDMI port, and 1 x USB Type-C port for power |
| Made By |
|---|
Great for working, overall a lot of laptop for the price.
Display: 15.6 Inch FHD 60Hz Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 56Wh, Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3 Cell, 57Wh Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-Cell, 41 WHr, Integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD LCD LED Display
Processor: Intel Core i7-13620H Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR5 4200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS, NTSC Display
Processor: AMD Ryzen 7-7730U Processor
RAM: 16GB LPDDR4 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 cell 72Wh Lithium ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7730U Processor
RAM: 16GB LPDDR4X 4266MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 Cell 59Whr Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 52.5Wh Integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA FHD Display
Processor: 6-Core, 12-threads Processor
RAM: 8GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 Cell, 54 Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i3-1215U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Chrome
Battery: 3-cell, 58-WHr Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →