| Camera | 48MP+8MP+40MP Main, 32MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.8 inches OLED Display | |
| Sim | Single SIM | |
| OS | Android 10; EMUI 10 | |
| Chipset | HiSilicon Kirin 990 (7 nm+) | |
| RAM | 12GB RAM | |
| Memory | 512GB ROM | |
| Battery | 5000 mAh Battery |
| Name | Huawei Mate 50 Pro |
|---|---|
| Model | Mate 50 Pro |
| Price | Exp Tk 110,000 |
| Brand | Huawei |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Not announced |
|---|---|
| Launch Date | Decemper, 2020 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 6(900), 7(2600), 8(900), 9(1800), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 32(1500), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - Global |
| Network 5G | Yes |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | OLED Display |
|---|---|
| Display Size | 6.8 inches |
| Display Resolution | 1176 x 2400 pixels, 18.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 6 DCI-P3 HDR10 |
| Primary Camera | 48MP, f/1.6, 27mm (wide), 1/1.7 |
|---|---|
| Secondary Camera | 32MP, (wide) 3D TOF |
| Camera Features | Leica optics, panorama, HDR |
| Video | 2160p @30fps, 3840×2160 pixels |
| Body Color | Black, Space Silver, Cosmic Purple, Emerald Green |
|---|---|
| Body Build | Front/back glass (Gorilla Glass 6), aluminum frame |
| Operating System | Android 10; EMUI 10 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.36 GHz Cortex-A76 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP16 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 990 (7 nm+) |
| Memory Internal | 512GB ROM |
|---|---|
| Memory External | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Ram | 12GB RAM |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Sensors | Face ID, fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|
I love this phone so much.
Display: 7.92 Inches Foldable LTPO OLED Display
Camera: 50MP+20MP+12MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 13, MagicOS 7.2
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches Super Retina XDR OLED Display
Camera: 48MP+12MP Main, 12MP+SL 3D Front
Chipset: Apple A16 Bionic (4 nm)
RAM: 6GB RAM
OS: iOS 17
Battery: 4383 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 6.73 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50.3MP+50MP+50MP Main, 32MP Font
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 13, MIUI 14
Battery: 5000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+12MP+12MP Main 32MP Front Camera
Chipset: Mediatek Dimensity 9200 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, Funtouch 13 (Global), OriginOS 3 (China)
Battery: Li-Po 4810 mAh, non-removable Battery
View Details →
Display: 6.67 inches LTPO OLED Display
Camera: 48MP+48MP+13MP Main, 13MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 4G (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: HarmonyOS 3.1
Battery: 4815 mAh Non-removable Li-Po
View Details →
Display: 6.1 Inches Dynamic AMOLED Display
Camera: 50MP+10MP+12MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550 Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, One UI 5.1
Battery: Non-removable Li-Po 3900 mAh Battery
View Details →
Display: 7.9 Inches Foldable OLED Display
Camera: 54MP+8MP+50MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 11.5 Inches LED Display
Camera: 13MP Main, 8MP Front
Chipset: MediaTek Dimensity 9000
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 12L
Battery: Non-removable Li-Po 7700 mAh Battery
View Details →
Display: 6.81 Inches LTPO OLED Display
Camera: 50MP+50MP+64MP Main, 12MP Front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB, 12 GB RAM
OS: Android 12, Magic UI 6, Google Play Services (market/region dependent)
Battery: 4600 mAh Battery
View Details →
Display: 5.2 inches OLED Display
Camera: 12MP main, 7MP front
Chipset: Apple A13 Bionic
RAM: 6GB RAM
OS: iOS v13.0
Battery: 2050 mAh Battery
View Details →