| Camera | 40MP+8MP+40MP+3D TOF Main, 32MP+3D TOF Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.53 inch OLED Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) | |
| OS | Android 10.0 (Ten) | |
| Chipset | HiSilicon Kirin 990 | |
| RAM | 8 GB RAM | |
| Memory | 128 GB, 256 GB ROM | |
| Battery | 4500 mAh Li-Po Battery |
| Name | Huawei Mate 30 Pro 5G |
|---|---|
| Model | Mate 30 Pro 5G (LIO-N29, LIO-AL10, LIO-TL10) |
| Price | Tk. 110,000 |
| Brand | Huawei |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | September,2019 |
|---|---|
| Launch Date | Released September,2019 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | 5G NSA / Sub6 / mmWave |
| Network Speed | HSPA, LTE-A, 5G (2+ Gbps DL) |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | OLED capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 6.53 inches, 108.7 cm2 (~94.1% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1176 x 2400 pixels, 18.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 409 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
| Primary Camera | Quad: 40 MP 8 MP, (telephoto), 3X Optical Zoom 40 MP, (ultrawide) 3D TOF Camera |
|---|---|
| Secondary Camera | Dual: 32 MP 3D TOF Camera |
| Camera Features | Leica Optics, Dual-LED Dual-tone Flash, Panorama, HDR |
| Video | 2160p@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, 1080p@960fps, 720p@7680fps |
| Body Dimensions | 158.1 x 73.1 x 8.8 mm (6.22 x 2.88 x 0.35 in) |
|---|---|
| Body Weight | 198 g |
| Body Build | Front/back Glass (Gorilla Glass 6), Aluminum Frame |
| Body Color | Black, Space Silver, Cosmic Purple, Emerald Green, Orange, Forest Green |
| Operating System | Android 10.0 (Ten) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.36 GHz Cortex-A76 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP16 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 990 |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
|---|---|
| Memory External | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Ram | 8 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4500 mAh Battery |
| Battery Charging | Fast Battery Charging 40W |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No - 32-bit/384kHz audio - Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, aptX HD, LE |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with Dual-band A-GPS |
| Sensors | Face ID, fingerprint -under display, optical, accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast wireless charging 27W Power bank/Reverse wireless charging |
This phone is better Quality , better camera sensor , no motorize pop up camera which could ended up broke.
Display: 7.92 Inches Foldable LTPO OLED Display
Camera: 50MP+20MP+12MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 13, MagicOS 7.2
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches Super Retina XDR OLED Display
Camera: 48MP+12MP Main, 12MP+SL 3D Front
Chipset: Apple A16 Bionic (4 nm)
RAM: 6GB RAM
OS: iOS 17
Battery: 4383 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 6.73 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50.3MP+50MP+50MP Main, 32MP Font
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 13, MIUI 14
Battery: 5000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+12MP+12MP Main 32MP Front Camera
Chipset: Mediatek Dimensity 9200 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, Funtouch 13 (Global), OriginOS 3 (China)
Battery: Li-Po 4810 mAh, non-removable Battery
View Details →
Display: 6.67 inches LTPO OLED Display
Camera: 48MP+48MP+13MP Main, 13MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 4G (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: HarmonyOS 3.1
Battery: 4815 mAh Non-removable Li-Po
View Details →
Display: 6.1 Inches Dynamic AMOLED Display
Camera: 50MP+10MP+12MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550 Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, One UI 5.1
Battery: Non-removable Li-Po 3900 mAh Battery
View Details →
Display: 7.9 Inches Foldable OLED Display
Camera: 54MP+8MP+50MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 11.5 Inches LED Display
Camera: 13MP Main, 8MP Front
Chipset: MediaTek Dimensity 9000
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 12L
Battery: Non-removable Li-Po 7700 mAh Battery
View Details →
Display: 6.81 Inches LTPO OLED Display
Camera: 50MP+50MP+64MP Main, 12MP Front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB, 12 GB RAM
OS: Android 12, Magic UI 6, Google Play Services (market/region dependent)
Battery: 4600 mAh Battery
View Details →
Display: 5.2 inches OLED Display
Camera: 12MP main, 7MP front
Chipset: Apple A13 Bionic
RAM: 6GB RAM
OS: iOS v13.0
Battery: 2050 mAh Battery
View Details →