| Processor | AMD Ryzen 7 3750H Processor | |
|---|---|---|
| Display | 16.1 inches Display | |
| Graphics Card | AMD Radeon RX Vega 10 | |
| OS | Windows 10 Home | |
| RAM | 8GB DDR4 2400 Mhz RAM | |
| Memory | 512GB SSD | |
| Battery | 56 Wh Lithium-ion 7500 mah Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Huawei Honor MagicBook Pro 16 |
|---|---|
| Model | Honor MagicBook Pro 16 |
| Price | Tk 62,514 |
| Brand | Huawei |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | WiFi 802.11 ac (2.4GHz and 5GHz) 2×2 MIM |
|---|
| Display Type | FHD IPS ultra thin anti glare screen178degree viewing angle, 81% screen-to-body ratio, NTSC 45%; contrast 800: 1 and 250 nits display |
|---|---|
| Display Size | 16.1 inches |
| Display Resolution | 1920 x 1080 Pixels, density of 157 PPI |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | Height: 0.61 inch (1.55 cm) x Width: 13.75 inches (34.93 cm) x Depth: 9.48 inches (24.07 cm) |
|---|---|
| Body Weight | 1.7 Kg |
| Body Color | Glacier Silver, Sky |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | 8th Generation AMD Ryzen 7 3750H Processor, Quad Core 2.3GHz up to 4.0GHz CPU clock |
| Ram | 8GB DDR4 2400 Mhz |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB SSD |
| Battery Type | Lithium-ion 7500 mah |
|---|---|
| Battery Capacity | 56 Wh |
| Battery Backup | Upto 14 hours |
| Audio | 4 speakers with Dolby Atmos support |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | WiFi 802.11 ac (2.4GHz and 5GHz) 2×2 MIM |
|---|---|
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 Interface Syncs with Compatible Devices |
| USB | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| Made By |
|---|
The laptop is great.
Display: 14.0 Inch WUXGA FullView IPS Display
Processor: Intel Core i5-13420H Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Lithium-polymer 56 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 3 7330U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 47Wh, Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: AMD Athlon Silver 7120C Processor
RAM: 4GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 4-cell 54Wh Li-polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: AMD Athlon Gold 7220C Processor
RAM: 4GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 4-cell 54Wh Li-polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 52.5Wh, Integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD FullView IPS Display
Processor: Intel Core i5-1235U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Lithium-polymer 56 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch LED Backlit Display
Processor: Intel 11th Generation Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Genuine Windows 11
Battery: 4 cells Smart Lithium-Ion Battery
Warranty: Upto 2 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 inch Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch HD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →