| Camera | Dual 13 MP+2 MP Main, 16 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.84 inch IPS LCD Display | |
| Sim | Hybrid Dual SIM (Nano, dual stand-by) | |
| OS | Android 8.0 (Oreo)OS | |
| Chipset | HiSilicon Kirin 659 (16 nm) | |
| RAM | 3 GB,4GB RAM | |
| Memory | 32 GB, 64 GB & 128 GB ROM | |
| Battery | 3000 mAh battery |
| Name | Huawei Honor 9N (9i) |
|---|---|
| Model | Honor 9N (9i) |
| Brand | Huawei |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | July, 2018 |
|---|---|
| Launch Date | Released July 31th, 2018 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 5.84 inches, 85.1 cm2 (~79.5% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes - EMUI 8.0 |
| Display Density | 432 ppi density |
| Primary Camera | Dual 13 MP+2 MP (depth sensor), PDAF |
|---|---|
| Secondary Camera | 16 MP |
| Camera Features | LED Flash, HDR, Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 149.2 x 71.8 x 7.7 mm (5.87 x 2.83 x 0.30 in) |
|---|---|
| Body Weight | 152 g |
| Body Color | Lavender Purple, Robin Egg Blue, Sapphire Blue, Mi |
| CPU | Octa-core (4x2.36 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
|---|---|
| GPU | Mali-T830 MP2 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 659 |
| Memory Internal | 32 GB, 64 GB & 128 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Ram | 3 GB , 4 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3000 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiFi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint rear-mounted, accelerometer, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | MP4/H.264 player, MP3/eAAC+/WAV/Flac player, Document viewer, Photo/video editor |
A very quick phone in all aspect.
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM4375 Snapdragon 4 Gen 1 (6 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 108MP+2MP+0.08MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 (6nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, XOS 13.5
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.72 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm)
RAM: 4GB, 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, Funtouch 14
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.43 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: 64MB RAM
OS: Blue OS
Battery: Non-removable Li-Po 505 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches Super AMOLED Display
Camera: 50MP+5MP+2MP Main, 13MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 14, One UI 6
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm)
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.72 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches PLS LCD Display
Camera: 13MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6020
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.5 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7025 (6 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, planned upgrade to Android 15
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →