| Camera | 13MP Main, 8MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.09 inches LCD Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) | |
| OS | Android 9.0 (Pie) | |
| Chipset | Mediatek MT6765 Helio P35 | |
| RAM | 3GB RAM | |
| Memory | 64GB ROM | |
| Battery | 3020 mAh Li-Po Battery |
| Name | Honor 8A Pro |
|---|---|
| Model | 8A Pro |
| Price | Tk 19,990 |
| Brand | Honor |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | April, 2019 |
|---|---|
| Launch Date | Released April, 2019 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Network Speed | HSPA, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 6.09 inches, 91.0 cm2 (~79.2% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | Yes |
| Primary Camera | 13MP, f/1.8, PDAF |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP, f/2.0 |
| Camera Features | LED Flash, HDR, Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 156.3 x 73.5 x 8 mm (6.15 x 2.89 x 0.31 in) |
|---|---|
| Body Weight | 150 g |
| Body Build | Info. not available |
| Body Color | Black, Blue |
| Operating System | Android 9.0 (Pie) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Chipset | Mediatek MT6765 Helio P35 |
| Memory Internal | 64GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 512GB (dedicated slot) |
| Ram | 3GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3020 mAh Battery |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | v4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Fingerprint -rear-mounted, accelerometer, proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | MP4/H.264 player Document viewer Photo/video editor |
Looking at the overall aspect of this mobile I would like to say, the mobile is better than all the unique mobiles.
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM4375 Snapdragon 4 Gen 1 (6 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+0.08MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek MT6769H Helio G88 (12nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, XOS 13.5
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 108MP+2MP+0.08MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 (6nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, XOS 13.5
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.43 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: 64MB RAM
OS: Blue OS
Battery: Non-removable Li-Po 505 mAh Battery
View Details →
Display: 6.82 Inch IPS INCELL Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: MediaTek Helio G85 SoC
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13, Dido OS
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches Super AMOLED Display
Camera: 50MP+5MP+2MP Main, 13MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 14, One UI 6
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm)
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.72 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches PLS LCD Display
Camera: 13MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6020
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →