| Camera | 13MP+5MP+2MP Main, 8MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.6 inches IPS LCD Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 10, EMUI | |
| Chipset | MediaTek MT6853 | |
| RAM | 4GB, 6GB RAM | |
| Memory | 128GB ROM | |
| Battery | 5000 mAh Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Name | Huawei Enjoy 20 5G |
|---|---|
| Model | Enjoy 20 5G |
| Price | Tk 22,000 |
| Brand | Huawei |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 03 September, 2020 |
|---|---|
| Launch Date | Exp. release, 10 September, 2020 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Network 5G | 1, 3, 41, 78, 79 SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
|---|---|
| Display Size | 6.6 inches, 105.2 cm2 |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 13MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF 5MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide) 2MP, f/2.4, (macro) |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP, f/2.0 |
| Camera Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Body Dimensions | 165.2 x 76 x 9.2 mm (6.50 x 2.99 x 0.36 in) |
|---|---|
| Body Weight | 188 g (6.63 oz) |
| Body Color | Breathing Crystal, Midnight Black, Dark Blue |
| Operating System | Android 10, EMUI 10.1, no Google Play Services |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Chipset | MediaTek MT6853 Dimensity 720 5G (7 nm) |
| Memory Internal | 128GB |
|---|---|
| Memory External | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Ram | 4GB, 6GB |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass\ |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|
Good phone for the price.
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM4375 Snapdragon 4 Gen 1 (6 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 108MP+2MP+0.08MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 (6nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, XOS 13.5
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.72 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm)
RAM: 4GB, 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, Funtouch 14
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.43 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: 64MB RAM
OS: Blue OS
Battery: Non-removable Li-Po 505 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches Super AMOLED Display
Camera: 50MP+5MP+2MP Main, 13MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 14, One UI 6
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm)
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.72 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches PLS LCD Display
Camera: 13MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6020
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.5 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7025 (6 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, planned upgrade to Android 15
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →