| Camera | 8MP Main, 5MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 1.41 inches AMOLED Display | |
| Sim | Nano-SIM | |
| OS | Huawei wearable platform | |
| Chipset | N/A | |
| RAM | 1GB RAM | |
| Memory | N/A | |
| Battery | 800 mAh Non-removable Li-Ion Battery |
| Name | Huawei Children’s Watch 4X |
|---|---|
| Model | Children’s Watch 4X |
| Price | Tk 18,999 |
| Brand | Huawei |
| Type | Smart Watch |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | July 30, 2020 |
|---|---|
| Launch Date | Exp. Release August 20, 2020 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 900 / 1800 |
| Network 3G | HSDPA 2100 |
| Network 4G | 1, 3, 7, 8, 38, 40 - Europe, Central Asia 2, 5, 7, 41 - North America 2, 3, 5, 7, 38, 41 - LATAM 1, 3, 5, 7, 8, 38, 40 - Asia Pacific |
| Network Speed | HSPA, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 1.41 inches, 6.4 cm2 (~26.3% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 320 x 360 pixels (~342 ppi density) |
| Display Multitouch | No |
| Primary Camera | 8MP, f/2.0, 23mm (wide), AF |
|---|---|
| Secondary Camera | 5MP, f/2.2, (wide) |
| Body Dimensions | 53 x 45.7 x 14.7 mm (2.09 x 1.80 x 0.58 in) |
|---|---|
| Body Weight | 67.7 g (2.40 oz) |
| Body Build | 5ATM water resistant 50m water resistant |
| Body Color | Blue, Pink, White |
| Operating System | Huawei wearable platform |
|---|
| Memory Internal | No |
|---|---|
| Memory External | 16GB eMMC 4.5 |
| Ram | 1GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 800 mAh |
| Charging | Wireless fast charging, 50% in 20 min (advertised) |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Yes |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| USB | No |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, GNSS |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | NIK-AL00 |
After a few week later i will bought this smart watch.
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+0.08MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek MT6769H Helio G88 (12nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, XOS 13.5
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 108MP+2MP+0.08MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 (6nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, XOS 13.5
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.43 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: 64MB RAM
OS: Blue OS
Battery: Non-removable Li-Po 505 mAh Battery
View Details →
Display: 6.82 Inch IPS INCELL Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: MediaTek Helio G85 SoC
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13, Dido OS
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.79 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 13, MIUI 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches Super AMOLED Display
Camera: 50MP+5MP+2MP Main, 13MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 14, One UI 6
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm)
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.72 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches PLS LCD Display
Camera: 13MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6020
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →