| Camera | 16MP+2MP Main, 8MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.2 inches IPS LCD Display | |
| Sim | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 10 | |
| Chipset | MediaTek Helio A20 | |
| RAM | 2GB RAM | |
| Memory | 32GB ROM | |
| Battery | Non-removable Li-Po 4000 mAh Battery |
| Name | HTC Wildfire E Lite |
|---|---|
| Model | Wildfire E Lite |
| Price | Tk 10,000 |
| Brand | HTC |
| Type | Smart Watch |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Not announced yet |
|---|---|
| Launch Date | Rumored |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE (unspecified) |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.2 inches |
| Display Resolution | 720 x 1440 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 16MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP |
| Camera Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Color | Blue |
|---|
| Operating System | Android 10 |
|---|---|
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| Chipset | MediaTek Helio A20 |
| Memory Internal | 32GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Ram | 2GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint -rear-mounted, accelerometer, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|
Nice scooter in this range.
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, 2MP Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.57 Inches IPS LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Moto Watch OS
Battery: Non-removable Li-Ion 240 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inch IPS INCELL Display
Camera: 52MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC Tiger T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5010 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches PLS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 13MP Front
Chipset: Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 13, One UI 5.1
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →