| Camera | 16MP+5MP Main, 13MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.0 inches Super LCD Display | |
| Sim | Single SIM (Nano) or Dual SIM (Nano, dual stand-by) | |
| OS | Android 8.1 Oreo | |
| Chipset | Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 | |
| RAM | 4 GB, 6 GB RAM | |
| Memory | 64 GB, 128 GB ROM | |
| Battery | Non-removable Li-Ion 3600 mAh Battery |
| Name | HTC U12 Life |
|---|---|
| Model | U12 Life |
| Price | Tk. 32,990 |
| Brand | HTC |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | August, 2018 |
|---|---|
| Launch Date | Release September, 2018 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat11 600/75 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Super LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~77.7% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 402 ppi density |
| Display Screen Protection | To be confirmed |
| Primary Camera | Dual: 16 MP, f/2.0, PDAF 5 MP, depth sensor |
|---|---|
| Secondary Camera | 13 MP, f/2.0 |
| Camera Features | Dual-LED Flash, HDR, Panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 158.5 x 75.4 x 8.3 mm (6.24 x 2.97 x 0.33 in) |
|---|---|
| Body Weight | 175 g (6.17 oz) |
| Body Color | Moonlight Blue, Twilight Purple |
| Operating System | Android 8.1 Oreo |
|---|---|
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 |
| GPU | Adreno 509 |
| Chipset | Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 |
| Memory Internal | 64 GB, 128 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 512 GB |
| Ram | 4 GB, 6 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3600 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Fingerprint-rear-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | MP4/H.264 player, MP3/eAAC+/WAV player, Photo/video editor, Document viewer Charging 5V/2A |
yes it is better phone,i like it.
Display: 6.7 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 64MP+8MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 64MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches Fluid AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5500 mAh Battery
View Details →
Display: 1.43 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 (4 nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android Wear OS 4
Battery: Non-removable Li-Ion 500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, XOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, XOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 Ultimate (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, XOS 14
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches IPS LCD Display
Camera: 108MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 680 4G (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: EMUI 14, no Google Play Services
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →