| Camera | 12MP Main, 5 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.0 inch Super LCD3 Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 7.1 Nougat | |
| Chipset | Snapdragon 652 | |
| RAM | 4 GB RAM | |
| Memory | 64 GB ROM | |
| Battery | 3930 mAh Li-Ion Battery |
| Name | HTC U11 Eyes |
|---|---|
| Model | U11 Eye |
| Price | Tk. 41,990 |
| Brand | HTC |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | January, 2018 |
|---|---|
| Launch Date | Released January, 2018 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Super LCD3 capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 402 ppi density |
| Display Screen Protection | Gorilla Glass 3 |
| Primary Camera | 12 MP, phase detection autofocus, dual-LED dual-to |
|---|---|
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | Geo-tagging, Touch focus, Face detection, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps |
| Body Dimensions | 157.9 x 75 x 8.5 mm (6.22 x 2.95 x 0.33 in) |
|---|---|
| Body Weight | 185 g (6.53 oz) |
| Body Color | Black, Red, Blue |
| Operating System | Android 7.1 Nougat |
|---|---|
| CPU | Octa-core |
| GPU | Adreno 510 |
| Chipset | Qualcomm MSM8976 Snapdragon 652 (28 nm) |
| Memory Internal | 64 GB ROM |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 256 GB |
| Ram | 4 GB RAM |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3930 mAh Battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV, Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint - rear-mounted, accelerometer, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | XviD/MP4/H.264/WMV player MP3/eAAC+/WMA/WAV/FLAC player Document editor Photo/video editor |
The phone is very good because this phone is always well service.
Display: 6.7 Inches OLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 60MP Front
Chipset: Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 4G (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: HarmonyOS 4.0
Battery: Non-removable Li-Po 4500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 14, OriginOS 4
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches Super AMOLED Display
Camera: 50MP+12MP+5MP Main, 32MP Front
Chipset: Exynos 1480
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, One UI 6.1
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.74 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 7+ Gen 3 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches OLED Display
Camera: 50MP+32MP+8MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek MT6896 Dimensity 8200 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Li-Po 4800 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 64MP+8MP Main, 50MP Front
Chipset: Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, Funtouch 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.81 inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: _
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13, Magic UI 7.1
Battery: 4800 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.58 inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+24MP+16MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek MT8781 Helio G99 (6nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 10800 mAh Battery
View Details →
Display: 12.7 Inches 3k AMOLED Display
Camera: 8MP Main 13MP Front Camera
Chipset: Mediatek MT6877V Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 10200 mAh, non-removable Battery
View Details →
Display: 8.8 Inch WQXGA IPS LCD Display
Camera: 13MP+5MP Main 8MP Front Camera
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 16GB LPDDR5x RAM
OS: Android 13, ZUI 15.0
Battery: 6550 mAh Li-Po Battery
View Details →