| Camera | 13 MP Main, 13 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.7 inches IPS LCD Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) | |
| OS | Android 8.1 Oreo | |
| Chipset | Qualcomm SDM435 Snapdragon 435 | |
| RAM | 4 GB RAM | |
| Memory | 64 GB ROM | |
| Battery | 3075 mAh Li-Ion Battery |
| Name | HTC Exodus 1s |
|---|---|
| Model | Exodus 1s |
| Price | Tk. 22,000 |
| Brand | HTC |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | October, 2019 |
|---|---|
| Launch Date | Release December, 2019 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 5.7 inches |
| Display Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 282 ppi density |
| Primary Camera | 13 MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 13 MP |
| Camera Features | LED Flash, HDR, Panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Body Dimensions | Info not available |
|---|---|
| Body Weight | Info not available |
| Body Build | Info not available |
| Body Color | Black |
| Operating System | Android 8.1 Oreo |
|---|---|
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
| Chipset | Qualcomm SDM435 Snapdragon 435 |
| Memory Internal | 64 GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 4 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3075 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint -rear-mounted, accelerometer, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Taiwan |
|---|---|
| Other Features | Zion crypto wallet Secure Enclave Social Key Recovery (key sharding) dApps (decentralized apps) Bitcoin Full Node support |
The phone good display, good camera, good build quaility in this segment.
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM4375 Snapdragon 4 Gen 1 (6 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 108MP+2MP+0.08MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 (6nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, XOS 13.5
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.72 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm)
RAM: 4GB, 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, Funtouch 14
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.43 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: 64MB RAM
OS: Blue OS
Battery: Non-removable Li-Po 505 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches Super AMOLED Display
Camera: 50MP+5MP+2MP Main, 13MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 14, One UI 6
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm)
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.72 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches PLS LCD Display
Camera: 13MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6020
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.5 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7025 (6 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, planned upgrade to Android 15
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →