| Processor | Intel Core i5-11400H | |
|---|---|---|
| Display | 16.1 inch FHD, IPS Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti | |
| OS | Windows 10 Home | |
| RAM | 16GB DDR4 2933Mhz RAM | |
| Memory | 1TB PCIe NVMe M.2 SSD ROM | |
| Battery | 4-cell, 70 Wh Li-ion polymer battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Hp Victus 16 |
|---|---|
| Model | Victus 16 |
| Price | Tk 106,274 |
| Brand | HP |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | Intel Wi-Fi 6 AX200 (2x2) |
|---|
| Display Type | FHD, IPS, anti-glare, micro-edge WLED-backlit, 250 nits |
|---|---|
| Display Size | 16.1 inch |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | (W x D x H) 14.57 x 10.24 x 0.93 in |
|---|---|
| Body Weight | 5.44 lbs |
| Body Color | Mica Silver, Performance Blue, Ceramic White |
| Operating System | Windows 10 Home |
|---|---|
| Processor | Intel Core i5-11400H |
| Ram | 16GB DDR4 2933Mhz |
|---|---|
| SSD Capacity | 1TB PCIe NVMe M.2 SSD |
| Battery Type | Li-ion polymer battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4-cell, 70 Wh |
| Battery Backup | Up to 7 hours |
| Audio | Audio by B&O; Dual speakers; HP Audio Boost |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel Wi-Fi 6 AX200 (2x2) |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| Made By |
|---|
Display: 16.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 4266MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-Cell, 41 WHr, Integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6400Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 51 Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 16GB DDR4-3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 47Wh, Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4-3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 Cell 45Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WQXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1340P Processor
RAM: 16GB LPDDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell 71Wh Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 Cell, 41Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch HD LED Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 51 WHr Long-Life Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 Cell, 41 Wh, integrated Battery
Warranty: 1 YearWarrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 8GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 43 Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →