| Processor | Intel Core i5-1240PProcessor | |
|---|---|---|
| Display | 14.0 inch 2.2K IPS Display | |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 8GB DDR4 3200Mhz RAM | |
| Memory | 256GB PCIe NVMe M.2 SSD | |
| Battery | 3-cell, 51Wh Li-ion battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Hp Pavilion Plus 14 |
|---|---|
| Model | Pavilion Plus 14 |
| Price | Tk 62,514 |
| Brand | HP |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Realtek Wi-Fi 5 (2x2) |
|---|
| Display Type | 2.2K IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 300 nits, Screen-To-Body Ratio: 87.21% |
|---|---|
| Display Size | 14.0 inch |
| Display Resolution | 1440 x 2240 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | (W X D X H) 12.34 x 8.83 x 0.65 in |
|---|---|
| Body Weight | 3.09 pounds (1.4kg) |
| Body Color | Space Blue, Warm Gold, Mineral Silver, Tranquil Pink, Natural Silver |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i5-1240P |
| Generation | 12th Generation |
| Ram | 8GB DDR4 3200Mhz |
|---|---|
| SSD Capacity | 256GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| Battery Type | Li-ion battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3-cell, 51Wh |
| Battery Backup | Up To 7 Hrs |
| Audio | Audio by B&O; Dual speakers; HP Audio Boost |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Realtek Wi-Fi 5 (2x2) |
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| USB | 2 SuperSpeed USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge); 2 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 headphone/microphone combo |
Glad I brought It.
Display: 14.0 Inch WUXGA FullView IPS Display
Processor: Intel Core i5-13420H Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Lithium-polymer 56 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 3 7330U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 47Wh, Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: AMD Athlon Silver 7120C Processor
RAM: 4GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 4-cell 54Wh Li-polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: AMD Athlon Gold 7220C Processor
RAM: 4GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 4-cell 54Wh Li-polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 52.5Wh, Integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD FullView IPS Display
Processor: Intel Core i5-1235U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Lithium-polymer 56 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch LED Backlit Display
Processor: Intel 11th Generation Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Genuine Windows 11
Battery: 4 cells Smart Lithium-Ion Battery
Warranty: Upto 2 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 inch Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch HD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →