| Processor | AMD Ryzen 3 7320U Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 Inch HD micro-edge Display | |
| Graphics Card | AMD Radeon Graphics | |
| OS | Windows 11 Home | |
| RAM | 8GB DDR4 3200Mhz RAM | |
| Memory | 128GB PCIe NVMe TLC M.2 SSD | |
| Battery | 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Hp Laptop 15 Ryzen 3 7320U |
|---|---|
| Model | Laptop 15 Ryzen 3 7320U |
| Price | Tk. 54,075 |
| Brand | HP |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Realtek Wi-Fi 6 (2x2) |
|---|
| Display Type | HD micro-edge, BrightView, 250 nits |
|---|---|
| Display Size | 15.6 Inch |
| Display Resolution | 768 x 1366 Pixels |
| Webcam | TrueVision HD Camera with integrated dual array digital microphone |
|---|
| Body Dimensions | (W x D x H) 14.17 x 9.29 x 0.73 in |
|---|---|
| Body Weight | 3.52 lbs |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Jet black Natural silver Diamond White Moonlight Blue Pale rose gold Warm Gold |
| Operating System | Windows 11 Home |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen 3 7320U (up to 4.1 GHz, 4 MB L3 cache, 4 cores, 8 threads) |
| Ram | 8GB DDR4 3200Mhz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 128GB PCIe NVMe TLC M.2 SSD |
| Battery Type | 3-cell, 41 Wh Lithium-ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | prismatic Battery |
| Battery Backup | Up to 9 hours |
| Audio | Dual speakers |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Realtek Wi-Fi 6 (2x2) |
| Bluetooth | Yes, 5.3 compatible combo |
| USB | 1 SuperSpeed USB Type-C 5Gbps signaling rate; 2 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 AC smart pin; 1 headphone/microphone combo |
| Made By | American |
|---|---|
| Other Features | Full-size island-style natural silver keyboard with numeric keypad |
Good Processor.
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7520U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell Li-Polymer 47Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch IPS LCD Display
Processor: Intel Core i3-10110U Processor
RAM: 8GB DDR4 2666Mhz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit Upgrade to Windows 11
Battery: 46.2WH high-capacity lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Plus LED Display
Processor: AMD Ryzen 3 7320C Processor
RAM: 8GB LPDDR5 RAM
OS: Chrome OS
Battery: 3-cell Lithium-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA LED Display
Processor: AMD Ryzen 5 7520C Processor
RAM: 8GB, 16GB LPDDR5 RAM
OS: Chrome
Battery: 63WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Long life rechargeable lithium polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB LPDDR4X 4266MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 Cell 59Whr Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i3 10110U Processor
RAM: 8GB DDR4 2666MHz RAM
OS: Windows 10
Battery: 3 cells Lithium-Ion Smart Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch HD Display
Processor: AMD Ryzen 7 7730U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: Core i5-8259U Processor
RAM: 8GB LPDDR4 RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →