| Processor | Intel Core i7-1260P Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14.0 Inch FHD, IPS Display | |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics | |
| OS | Windows 11 Home | |
| RAM | 12GB DDR4 3200Mhz RAM | |
| Memory | 512GB PCIe NVMe M.2 SSD | |
| Battery | 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Hp Laptop 14 Core i7 12th Gen |
|---|---|
| Model | Laptop 14 Core i7 12th Gen |
| Price | Tk 69,807 |
| Brand | HP |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Realtek Wi-Fi 5 (2x2) |
|---|
| Display Type | FHD, IPS micro-edge, BrightView, 250 nits |
|---|---|
| Display Size | 14.0 inch |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | HP True Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
|---|
| Body Dimensions | (W x D x H) 12.76 x 8.86 x 0.71 in |
|---|---|
| Body Weight | 3.24 lbs |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Jet black, Indigo Blue, Natural Silver |
| Operating System | Windows 11 Home |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-1260P (up to 4.7 GHz, 12 cores, 16 threads) |
| Generation | 12th Generation |
| Ram | 12GB DDR4 3200Mhz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| Battery Type | Lithium-ion prismatic Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3-cell, 41 Wh Battery |
| Battery Backup | Up 10 Hour |
| Audio | Dual speakers |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Realtek Wi-Fi 5 (2x2) |
| Bluetooth | Yes, 5 Combo (MU-MIMO supported) |
| USB | 1 SuperSpeed USB Type-C 5Gbps signaling rate; 2 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 headphone/microphone combo |
| Made By | American |
|---|---|
| Other Features | Full-size, jet black keyboard |
Great laptop. Highly recommended. Light. Thin great.
Display: 14.0 Inch FHD IPS Display
Processor: Intel Core i3-N305 Processor
RAM: 8GB LPDDR5 RAM
OS: Chrome OS
Battery: 3-cell, Lithium Ion (Li-Ion) Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 11.6 Inch HD IPS Display
Processor: Intel N200 Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell, 47Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch 3.2k Super Retina Display
Processor: AMD Ryzen 5 7640HS Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 72Whr Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch HD Display
Processor: AMD Ryzen 3 7320C Processor
RAM: 4GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 4-cell 54Wh Li-polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inch HD Display
Processor: 4-core, 4-threads Processor
RAM: 4GB LPDDR5x 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell, 53 Wh, ExpressCharge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.2k IPS LCD LED Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell 65Wh Lithium Ion (Li-Ion) battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.5k Display
Processor: Intel Core i5-12500H Processor
RAM: 16GB DDR6 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 56Whr Non-Removable Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel N200 Processor Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch HD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD OLED Display
Processor: AMD Ryzen 3 7320U Mobile Processor
RAM: 8GB, 16GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →