| Processor | Intel Core i5-10210U Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 inch FHD SVA Display | |
| Graphics Card | NVIDIA® GeForce® MX130 (2 GB GDDR5 dedicated) | |
| OS | Windows 10 Home 64 bit | |
| RAM | 4 GB DDR4 RAM | |
| Memory | 1 TB HDD | |
| Battery | 3-cell, 41 Wh Li-ion Battery | |
| Warranty | 2 Years International Warranty |
| Name | HP 15S-DU1026TX |
|---|---|
| Model | 15S-DU1026TX |
| Price | TK 57,000 |
| Brand | HP |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Display Type | FHD SVA Display |
|---|---|
| Display Size | 15.6 inch |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Webcam | HD Camera |
|---|---|
| Megapixel | Yes |
| Camera Features | Yes |
| Video | Yes |
| Body Dimensions | 35.85 x 24.2 x 1.99 cm |
|---|---|
| Body Weight | 1.74 kg |
| Body Color | GOLDEN |
| Operating System | Windows 10 Home 64 bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i5-10210U Processor |
| Ram | 4 GB DDR4-2666 SDRAM , Memory Slots 2 |
|---|---|
| Hard Disk Capacity | 1 TB 5400 rpm SATA. Configure your laptop for maximum speed and massive storage with M.2 (PCIe-NVME) SSD |
| Graphics Memory | (2 GB GDDR5 dedicated |
| Battery Type | 3-cell, Li-ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 41 Wh |
| Battery Backup | 5 hrs |
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | Yes |
|---|---|
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
The laptop is very nice to look at.
Display: 14.0 Inch IPS LCD Display
Processor: Intel Core i3-10110U Processor
RAM: 8GB DDR4 2666Mhz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit Upgrade to Windows 11
Battery: 46.2WH high-capacity lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Plus LED Display
Processor: AMD Ryzen 3 7320C Processor
RAM: 8GB LPDDR5 RAM
OS: Chrome OS
Battery: 3-cell Lithium-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA LED Display
Processor: AMD Ryzen 5 7520C Processor
RAM: 8GB, 16GB LPDDR5 RAM
OS: Chrome
Battery: 63WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Long life rechargeable lithium polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch DC Display
Processor: Intel Core i5-12500H Processor
RAM: 16GB LPDDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 56Whr Non-Removable Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB LPDDR4X 4266MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 Cell 59Whr Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch HD Plus Display
Processor: AMD Athlon Silver 7120C Processor
RAM: 4GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 4-cell 54Wh Li-polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inches FHD LED LCD Display
Processor: AMD Ryzen 5-5625U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion (Li-Ion) 48 WHr Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i3 10110U Processor
RAM: 8GB DDR4 2666MHz RAM
OS: Windows 10
Battery: 3 cells Lithium-Ion Smart Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch HD Display
Processor: AMD Ryzen 7 7730U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD anti-glare Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Li-Polymer 47Wh Battery
Warranty: 1 Year warranty
View Details →