| Processor | Intel® Core™ i3-10110U Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 inch diagonal HD SVA Display | |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 610 | |
| OS | Windows 10 | |
| RAM | 4 GB DDR4 RAM | |
| Memory | 1 TB HDD | |
| Battery | 3-cell, Li-ion | |
| Warranty | 02 Years International Warranty |
| Name | HP 15-DA2010TU |
|---|---|
| Model | 15-DA2010TU |
| Price | TK 43,000 |
| Brand | HP |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Display Type | HD SVA |
|---|---|
| Display Size | 15.6 inch |
| Display Resolution | 1366 x 768 |
| Webcam | HD Camera |
|---|---|
| Megapixel | Yes |
| Camera Features | Yes |
| Video | Yes |
| Body Dimensions | 37.6 x 24.6 x 2.25 cm |
|---|---|
| Body Weight | 1.77 kg |
| Body Color | Silver |
| Operating System | Windows 10 |
|---|---|
| Processor | Intel® Core™ i3-10110U |
| Ram | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Battery Type | Li-ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 41 Wh |
| Battery Backup | 4 hrs |
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Integrated 10/100/1000 GbE LAN Realtek 802.11 a/b/g/n/ac (1x1) Wi-Fi |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2 |
| USB | Yes |
This is a best laptop for little money.
Display: 11.0 Inches IPS LCD Display
Processor: Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585)
RAM: 8GB RAM
OS: HarmonyOS 3.1
Battery: Non-removable Li-Po 7250 mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 10.51 Inch WUXGA IPS LCD Display
Processor: Intel N100 4-core, 4-threads Processor
RAM: 12GB LPDDR5 RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 26.6WH lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch HD Plus Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Celeron N4120 Quad Cor Processor
RAM: 8GB LPDDR4 RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: Lithium Ion 32.725Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inches FHD IPS Matte LED Screen Display
Processor: Intel Kaby Lake Core i7-7700HQ Processor
RAM: 8GB DDR4L 1.2V 2666MHz RAM
OS: FreeDos (No operating system)
Battery: 3-Cell Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inches FHD Display
Processor: Intel Core i7-4210M Processor
RAM: 4 GB DDR3L 2400 Mhz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 4 Cell 2200 mAh Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inches FHD Display
Processor: Intel Core i7-4210M Processor
RAM: 4GB DDR3L 2400 Mhz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 4 Cell 2200 mAh Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →
Display: 14 Inches Full-HD Display
Processor: Intel Core i7-7500U Processor
RAM: 8GB DDR4 2400 Mhz RAM
OS: Windows 10 64-bit
Battery: Li-ion 3-Cell 3150 mAh 35 Watt Hours Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inches Full-HD Display
Processor: Intel Core i7-7500U Processor
RAM: 8GB DDR4 2400 Mhz RAM
OS: Windows 10 64-bit
Battery: 3 Cell 3150 mAh 35 Watt Hours Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inches Full-HD Display
Processor: Intel Core i7-7500U Processor
RAM: 8GB DDR4 2400 Mhz RAM
OS: Windows 10 64-bit
Battery: 3 Cell 3150 mAh 35 Watt Hours Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →