| Camera | 5MP Main, 2MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 9.7 inches IPS LCD Display | |
| Sim | No | |
| OS | Android 10, Magic UI 3.1 | |
| Chipset | Kirin 710A (14 nm) | |
| RAM | 3GB RAM | |
| Memory | 32GB ROM | |
| Battery | 5100 mAh Non-removable Li-Po |
| Name | Honor Pad X6 |
|---|---|
| Model | Pad X6 |
| Price | Tk17,100 |
| Brand | Honor |
| Type | Tablet |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | September 04, 2020 |
|---|---|
| Launch Date | September, 2020 |
| Network Type | No |
|---|
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 9.7 inches, 272.8 cm2 (~71.4% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~156 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 5MP, f/2.2 |
|---|---|
| Secondary Camera | 2MP, f/2.4 |
| Camera Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 240.2 x 159 x 7.6 mm (9.46 x 6.26 x 0.30 in) |
|---|---|
| Body Weight | 460 g (1.01 lb) |
| Body Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Body Color | Neo Mint |
| Operating System | Android 10, Magic UI 3.1, no Google Play Services |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
| Chipset | Kirin 710A (14 nm) |
| Memory Internal | 32GB |
|---|---|
| Memory External | Unspecified |
| Ram | 3GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 5100 mAh |
| Charging | Charging 10W |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | No |
| Sensors | Accelerometer |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Color: Neo Mint |
Build quality is very good.
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+0.08MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek MT6769H Helio G88 (12nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, XOS 13.5
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inch IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC TIGER T616
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.82 Inch IPS INCELL Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: MediaTek Helio G85 SoC
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13, Dido OS
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.79 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 13, MIUI 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.75 Inches IPS LCD Display
Camera: 13MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Kirin 710A (14 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: HarmonyOS 4.0
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.72 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.82 Inches IPS LCD Display
Camera: 64MP+2MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Unisoc T616 (12 nm)
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inches IPS Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 13MP Front
Chipset: Unisoc Tiger T616 SoC
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6020 (7 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →