| Camera | No | |
|---|---|---|
| Display | 0.95 inches AMOLED Display | |
| Sim | No | |
| OS | Android 4.4 (KitKat) | |
| Chipset | No | |
| RAM | No | |
| Memory | No | |
| Battery | 100 mAh Li-Po Battery |
| Name | Honor Band 5 |
|---|---|
| Model | Band 5 |
| Price | Tk 2,300 |
| Brand | Honor |
| Type | Smart Watch |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | July, 2019 |
|---|---|
| Launch Date | Released July, 2019 |
| Network Type | No |
|---|
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen |
|---|---|
| Display Size | 0.95 inches |
| Display Resolution | 120 x 240 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera |
|---|
| Body Dimensions | 43 x 17.2 x 11.5 mm |
|---|---|
| Body Weight | 22.7g |
| Body Build | Plastic Polycarbonate |
| Body Color | Meteorite Black, Midnight Blue and Pink |
| Operating System | Android 4.4 (KitKat) |
|---|
| Memory Internal | No |
|---|
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 100 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | No |
|---|---|
| Bluetooth | Yes, v4.2 LE |
| USB | No |
| GPS | No |
| Sensors | 6-axis sensors, infrared wearing detection sensor, PPG heart rate sensor, SpO2 sensor |
|---|---|
| Messaging | SMS |
| Browser | No |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Water and dust resistant (50 meter / 5 ATM), blood oxygen saturation, Call and Message notification, Incoming call mute function, Continuous Heart rate tracking, Compatible with Android 4.4 (or later) or iOS 9.0 (or later) |
Super smart watch.
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+2MP+0.08MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.77 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+50MP+50MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 Ultimate (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+50MP+2MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 Ultimate
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate (6nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate (6nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 7000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.43 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 (4 nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android Wear OS 4
Battery: Non-removable Li-Po 500 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 0.3MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →