| Engine Displacement | 350cc Engine | |
|---|---|---|
| Engine Type | 4 Stroke, SI Engine, BS-VI | |
| Mileage Per Liter | 35 kmpl Mileage | |
| Top Speed Ability | 125 kmph Top Speed | |
| Maximum Power | 21.07 PS @ 5500 rpm | |
| Maximum Torque | 30 Nm @ 3000 rpm | |
| Kerb Weight | 181 kg Weight | |
| Brakes Style | Brake Front: Disc, Rear: Disc |
| Name | Honda Hness CB350 |
|---|---|
| Model | Hness CB350 |
| Color | Blue |
| Price | Upcoming |
| Brand | Honda |
| Type | Cruiser Bikes |
| Showroom | Click Here |
| Engine Type | 4 Stroke, SI Engine, BS-VI |
|---|---|
| Displacement | 348.36 cc |
| Maximum Power | 21.07 PS @ 5500 rpm |
| Maximum Torque | 30 Nm @ 3000 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Drive Type | Chain Drive |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Multiplate Wet Clutch |
| Gear Box | 5 Speed |
| Bore | 70 mm |
| Stroke | 44.1 mm |
| Compression Ratio | 90.5 mm |
| Emission Type | bs6 |
| Emission Type | bs6 |
| ABS | Dual Channel |
|---|---|
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Console | DiAnalogue and Digitalgital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Digital |
| Additional Features | Honda Smartphone Voice Control System, Hazard Switch, Gear Position Indicator, Battery Voltage Meter, Side Stand With Engine Inhibitor, Assist And Slipper Clutch, Distance To Empty/Average Mileage/Real Time Mileage |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 35 kmpl |
|---|---|
| Max Speed | 125 kmph |
| Chassis | Half Duplex Cradle |
|---|---|
| Body Type | Cruiser Bikes |
| Front Suspension | Telescopic |
| Rear Suspension | Twin Hydraulic |
| Body Graphics | Yes |
| Length | 2163 mm |
|---|---|
| Width | 800 mm |
| Height | 1107 mm |
| Fuel Capacity | 15 L |
| Ground Clearance | 166 mm |
| Wheelbase | 1441 mm |
| Kerb Weight | 181 kg |
| Headlight | LED |
|---|---|
| Tail Light | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | Maintenance Free |
| Battery Capacity | 12 V, 6 Ah |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | Front :-100/90-19 Rear :-130/70-18 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | Front :-482.6 mm,Rear :-457.2 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Front Brake Diameter | 310 mm |
| Rear Brake Diameter | 240 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | Yes |
| HET With BS-IV | Yes |
| Powerful 160cc Engine | Yes |
| Wider Rear Tyre | Yes |
| Mono Suspension | Yes |
| X-Shaped Led Tail Light | No |
| Compact Muffler | Yes |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | Yes |
| Battery | 12v |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | Yes |
| Tripmeter Count | Yes |
| Pass Light | Yes |
Nice build quality.
Engine Disp: 198.00cc Engine
Engine Type: Vertical single-cylinder, water-cooled, four-stroke
Mileage PL: 35 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 120 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 19.80 Bhp @ 9000.00 RPM
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 198.00 cc Engine
Engine Type: Liquid-Cooled, 4-Stroke, 2-Valves, SOHC, Single Cylinder
Mileage PL: 40 Kmpl Mileage
Top Speed: 145 Kmph Top Speed
Maximum Power: 16-19 HP (Expected)
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 200 cc Engine
Engine Type: 4 – Stroke Single Cylinder
Mileage PL: 45 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 140 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 0 NM @ 0 RPM
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 250 cc Engine
Engine Type: Four stroke, parallel twin cylinder. DOHC, 4 valves per cylinder
Mileage PL: 33 kmpl Mileage
Top Speed: 170 Kmph (Approx)
Maximum Power: 39 HP @ 12,500 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 250 cc Engine
Engine Type: Liquid Cooled, 4 Stroke, DOHC, SI Engine
Mileage PL: 30 kmpl Mileage
Top Speed: 135 kmph Top Speed
Maximum Power: 26.5 PS @ 8500 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 248 cc Engine
Engine Type: 248cc, 2-Cylinder, DOHC, Liquid-Cooled
Mileage PL: 33 kmpl Mileage
Top Speed: 120 kmph Top Speed
Maximum Power: 24.7 HP @ 8000 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 250 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4-stroke, 2-Valve, SOHC
Mileage PL: 32.9 kmpl Mileage
Top Speed: 131 kmph Top Speed
Maximum Power: 20.9 PS @ 8000 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 399cc Displacement
Engine Type: Single Cylinder, 4 Valve, Liquid Cooled, FI, DOHC
Mileage PL: 27 kmpl Mileage
Top Speed: 120 kmph Top Speed
Maximum Power: 43.5 PS @ 9000 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 125 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4 Valve, Liquid Cooled
Mileage PL: 33 kmpl Mileage
Top Speed: 120 kmph Top Speed
Maximum Power: 25 PS @ 10,000 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 312.2 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4-Valve, Reverse Inclined DOHC, SI Engine
Mileage PL: 33.1 kmpl Mileage
Top Speed: 160 kmph Top Speed
Maximum Power: 34 PS @ 9700 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc
View Details →