| Engine Displacement | 150 cc Engine | |
|---|---|---|
| Engine Type | Double overhead camshaft, 4 valves, water cooled | |
| Mileage Per Liter | 40 Kmpl (Approx) Mileage | |
| Top Speed Ability | 140 Kmph (Approx) Top Speed | |
| Maximum Power | 16.7 Bhp @ 9000 RPM | |
| Maximum Torque | 14.4 NM @ 7000 RPM | |
| Kerb Weight | 135 Kg Weight | |
| Brakes Style | Front: Single Disc, Rear: Disc |
| Name | Honda CBR 150R ABS 2019 Thailand |
|---|---|
| Model | CBR 150R ABS 2019 Thailand |
| Color | Victory Black Red, Racing Red, Dominator Matte Black, Matte Black |
| Price | Tk 525,000 |
| Brand | Honda |
| Type | Sports Bikes |
| Showroom | Click Here |
| Engine Type | Double overhead camshaft, 4 valves, water cooled |
|---|---|
| Displacement | 149cc |
| Maximum Power | 16.7 Bhp @ 9000 RPM |
| Maximum Torque | 14.4 NM @ 7000 RPM |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | Yes |
| Drive Type | Chain |
| Starting | Electric |
| Fuel Supply | PGM-FI |
| Clutch | Multi-plate wet clutch |
| Ignition | Yes |
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 6 |
| Bore | 57.3 mm |
| Stroke | 57.8 mm |
| Compression Ratio | 11.3:1 |
| ABS | Dual-Channel ABS |
|---|---|
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Yes |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Yes |
| Console | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | No |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 40 Kmpl (Approx) |
|---|---|
| Max Speed | 140 Kmph (Approx) |
| Chassis | Diamond (Truss) Frame |
|---|---|
| Body Type | Yes |
| Front Suspension | Preload adjustable telescopic |
| Rear Suspension | Preload adjustable monoshock |
| Body Graphics | Yes |
| Length | 1983 mm |
|---|---|
| Width | 694 mm |
| Height | 1077 mm |
| Fuel Capacity | 12L |
| Ground Clearance | 166 mm |
| Wheelbase | 1309 mm |
| Kerb Weight | 135 Kg |
| Headlight | LED |
|---|---|
| Tail Light | LED |
| Turn Signal Lamp | Yes |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | mf |
| Battery Capacity | 12V 5Ah |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | Front: 100/80-17M/C 52P , Rear: 130/70-17M/C 62P |
|---|---|
| Tyre Type | tubeless |
| Wheel Size | Yes |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Single Disc |
| Rear Brake | Disc Brake |
| Front Brake Diameter | Yes |
| Rear Brake Diameter | Yes |
| Radial Tyre | Yes |
| Front Tyre Pressure (Rider) | Yes |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | Yes |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | No |
| Powerful 160cc Engine | No |
| Wider Rear Tyre | Yes |
| Mono Suspension | Yes |
| X-Shaped Led Tail Light | No |
| Compact Muffler | Yes |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | Yes |
| Battery | MF |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | Yes |
| Tripmeter Count | Yes |
| Pass Light | Yes |
Very good quality feature.
Engine Disp: 149.16 cc Engine
Engine Type: Liquid Cooled, 4 Stroke, SI Engine
Mileage PL: 38 Kmpl Mileage
Top Speed: 135 kmph Top Speed
Maximum Power: 12.6 kW (17.1 PS / 9,000 rpm)
Brakes Style: Front: Hydraulic Disc, Rear: Hydraulic Disc
View Details →