| Engine Displacement | 149.16 cc Engine | |
|---|---|---|
| Engine Type | No | |
| Mileage Per Liter | 40 kmpl Mileage | |
| Top Speed Ability | 125 kmph Top Speed | |
| Maximum Power | 17.1 PS @ 9000 rpm | |
| Maximum Torque | 14.4 Nm @ 7000 rpm | |
| Kerb Weight | 139 kg Kerb Weight | |
| Brakes Style | Brake Front: Disc, Rear: Disc |
| Name | Honda CBR150R |
|---|---|
| Model | CBR150R |
| Color | Red |
| Price | Tk 450,000 |
| Brand | Honda |
| Type | Sports Bikes |
| Showroom | Click Here |
| Engine Type | No |
|---|---|
| Displacement | 149.16 cc |
| Maximum Power | 17.1 PS @ 9000 rpm |
| Maximum Torque | 14.4 Nm @ 7000 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Ignition | Full Transisterized |
| Transmission | Manual |
| Compression Ratio | 11. 3 : 1 |
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 6 Speed |
| Compression Ratio | 11. 3 : 1 |
| ABS | Dual Channel |
|---|---|
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Console | Digital |
| ARAI Mileage | 40 kmpl Mileage |
|---|---|
| Max Speed |
| Chassis | Diamond (Truss) Frame |
|---|---|
| Body Type | Sports Bikes |
| Front Suspension | Inverted Telescopic Front Suspension |
| Rear Suspension | Swing Arm with Monoshock (Pro-Link) System |
| Length | 1983 mm |
|---|---|
| Width | 700 mm |
| Height | 1077 mm |
| Fuel Capacity | 12 L |
| Kerb Weight | 139 kg |
| Kerb Weight | 139 kg |
| Headlight | LED |
|---|---|
| Tail Light | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| LED Tail Lights | LED |
| Battery Type | Maintenance Free |
| Battery Capacity | 12 V, 5 Ah |
| Tyre Size | Front :-100/80-17, Rear :- 130/70-17 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | Alloy |
| Rear Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | Yes |
| HET With BS-IV | Yes |
| Powerful 160cc Engine | Yes |
| Wider Rear Tyre | Yes |
| Mono Suspension | Yes |
| X-Shaped Led Tail Light | No |
| Compact Muffler | Yes |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | Yes |
| Battery | MF |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | Yes |
| Tripmeter Count | Yes |
| Pass Light | Yes |
Nice mileage.
Engine Disp: 125cc Engine
Engine Type: Single-cylinder, four-stroke, air-cooled
Mileage PL: 45 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 90 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 0 Bhp @ 0 RPM
Brakes Style: Front: Disc & Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 149.16 cc Engine
Engine Type: Liquid Cooled, 4 Stroke, SI Engine
Mileage PL: 38 Kmpl Mileage
Top Speed: 135 kmph Top Speed
Maximum Power: 12.6 kW (17.1 PS / 9,000 rpm)
Brakes Style: Front: Hydraulic Disc, Rear: Hydraulic Disc
View Details →