| Engine Displacement | 125cc Engine | |
|---|---|---|
| Engine Type | Fan Cooled, 4 Stroke, BS-VI Engine | |
| Mileage Per Liter | 50 Kmpl (Approx) Mileage | |
| Top Speed Ability | 100 Kmph (Approx) Top Speed | |
| Maximum Power | 8.8 Bhp @ 6500 RPM | |
| Maximum Torque | 10.3 NM @ 5000 RPM | |
| Kerb Weight | 111 Kg Weight | |
| Brakes Style | Front: Disc & Rear: Drum |
| Name | Honda Activa 125 Fi BS6 |
|---|---|
| Model | Activa 125 Fi BS6 |
| Color | Broun |
| Price | Tk 225,000 |
| Brand | Honda |
| Type | Electric Bikes |
| Showroom | Click Here |
| Engine Type | Fan Cooled, 4 Stroke, BS-VI Engine |
|---|---|
| Displacement | 124cc |
| Maximum Power | 8.8 Bhp @ 6500 RPM |
| Maximum Torque | 10.3 NM @ 5000 RPM |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Fan cooled |
| Valve Per Cylinder | N/A |
| Drive Type | N/A |
| Starting | Kick & Electric |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Automatic Clutch |
| Transmission | Auto |
| Gear Box | N/A |
| Bore | 50 mm |
| Stroke | 63.1 mm |
| Compression Ratio | 10.0:2 |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | analog |
| Odometer | analog |
| Pass Switch | Info-Not-Available |
| Engine Immobilizer | No |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | No |
| Passenger Footrest | yes |
| ARAI Mileage | 50 Kmpl (Approx) |
|---|---|
| Max Speed | 100 Kmph (Approx) |
| Chassis | Under Bone |
|---|---|
| Front Suspension | Telescopic |
| Rear Suspension | 3-Step Adjustable Spring Loaded Hydraulic |
| Length | 1850 mm |
|---|---|
| Width | 707 mm |
| Height | 1170 mm |
| Fuel Capacity | 5.3 L |
| Ground Clearance | 169 mm |
| Wheelbase | 1260 mm |
| Kerb Weight | 111 Kg |
| Headlight | Yes |
|---|---|
| Tail Light | Yes |
| Turn Signal Lamp | Yes |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | Mf |
| Battery Capacity | Yes |
| Tyre Size | 90/90-12 , 90/100-10 |
|---|---|
| Tyre Type | tubeless |
| Wheel Size | Yes |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Disc Brake |
| Rear Brake | Drum Brake |
| Front Brake Diameter | No |
| Rear Brake Diameter | No |
| Radial Tyre | Yes |
| Front Tyre Pressure (Rider) | Yes |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | Yes |
| Combi Brake System (CBS) | Yes |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | Yes |
| Powerful 160cc Engine | No |
| Wider Rear Tyre | Yes |
| Mono Suspension | No |
| X-Shaped Led Tail Light | No |
| Compact Muffler | Yes |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | No |
| Electric System | Yes |
| Battery | Mf |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | Yes |
| Tripmeter Count | Yes |
| Pass Light | Yes |
Nice Bike
Engine Disp: 164.7cc Engine
Engine Type: Air Cooled, 4 - stroke single cylinder
Mileage PL: 45 KM/L (Approx) Mileage
Top Speed: 120 KM/H (Approx) Top Speed
Maximum Power: 18Bhp @ 9500rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Disc
View Details →
Engine Disp: 165 cc
Engine Type: 1-cylinder/4-stroke
Mileage PL: 45 Kmpl
Top Speed: 120 Kmph Top Speed
Maximum Power: 17.84.1 HP/9500 r/min
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Disc
View Details →
Engine Disp: 124 cc Engine
Engine Type: Air-Cooled, 4-stroke, SOHC, Single cylinder
Mileage PL: 35 km/L Mileage
Top Speed: 100 km/h Top Speed
Maximum Power: 7.4 kW (10.1 PS) @ 7,800 rpm
Brakes Style: Brake Front: Drum, Rear: Drum
View Details →