| Engine Displacement | 163CC Engine | |
|---|---|---|
| Engine Type | Oil cooled, 4 Stroke 4 Valve Single cylinder OHC Fi | |
| Mileage Per Liter | 45 Km/L Mileage | |
| Top Speed Ability | 130 Km/h Top Speed | |
| Maximum Power | 16.9 PS @ 8500 RPM | |
| Maximum Torque | 14.6 Nm @ 6500 RPM | |
| Kerb Weight | 145 Kg Weight | |
| Brakes Style | Brake Front: Disc with Rear: Disk |
| Name | Hero Xtreme 160R 4V Pro |
|---|---|
| Model | Xtreme 160R 4V Pro |
| Color | Matt Slate Black, & Neon Shooting Star |
| Price | Up Coming |
| Brand | Hero |
| Type | Sports Bikes |
| Showroom | Click Here |
| Engine Type | Oil cooled, 4 Stroke 4 Valve Single cylinder OHC Fi |
|---|---|
| Displacement | 163 CC |
| Maximum Power | 16.9 PS @ 8500 RPM |
| Maximum Torque | 14.6 Nm @ 6500 RPM |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Oil Cooling System |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Drive Type | Chain Drive |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet Type Multiplate |
| Ignition | Yes |
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 5 Speed |
| Bore | 57.3 mm |
| Stroke | 57.8 mm |
| Compression Ratio | Yes |
| ABS | Yes (Single) |
|---|---|
| Speedometer | Yes |
| Tachometer | Yes |
| Odometer | Yes |
| Tripmeter | Yes |
| Console | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Additional Features | Bluetooth Connect Features |
| Passenger Footrest | No |
| ARAI Mileage | 45 Km/L |
|---|---|
| Max Speed | 130 Km/h |
| Chassis | Yes |
|---|---|
| Body Type | Sports Bikes |
| Front Suspension | Yes |
| Rear Suspension | Yes |
| Body Graphics | Yes |
| Length | 2,029 mm |
|---|---|
| Width | 793 mm |
| Height | 1,052 mm |
| Fuel Capacity | 12 litres |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Wheelbase | Yes |
| Kerb Weight | 145 Kg |
| Headlight | Yes |
|---|---|
| Tail Light | Yes |
| Turn Signal Lamp | Yes |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | Mf |
| Battery Capacity | 12 v |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | 100/80-17 Tubeless |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | 130/70 -17 Tubeless |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | 276 mm Petal Disc (Single Channel) |
| Rear Brake | Disc |
| Front Brake Diameter | 276 mm Petal Disc (Single Channel) |
| Rear Brake Diameter | 220 mm Petal Disc |
| Radial Tyre | Yes |
| Front Tyre Pressure (Rider) | Yes |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | Yes |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | Yes |
| HET With BS-IV | No |
| Powerful 160cc Engine | Yes |
| Wider Rear Tyre | Yes |
| Mono Suspension | Yes |
| X-Shaped Led Tail Light | Yes |
| Compact Muffler | Yes |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | No |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | Yes |
| Battery | Mf |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | Yes |
| Tripmeter Count | Yes |
| Pass Light | Yes |
Engine Disp: 198.00cc Engine
Engine Type: Vertical single-cylinder, water-cooled, four-stroke
Mileage PL: 35 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 120 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 19.80 Bhp @ 9000.00 RPM
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 198.00 cc Engine
Engine Type: Liquid-Cooled, 4-Stroke, 2-Valves, SOHC, Single Cylinder
Mileage PL: 40 Kmpl Mileage
Top Speed: 145 Kmph Top Speed
Maximum Power: 16-19 HP (Expected)
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 200 cc Engine
Engine Type: 4 – Stroke Single Cylinder
Mileage PL: 45 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 140 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 0 NM @ 0 RPM
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 250 cc Engine
Engine Type: Four stroke, parallel twin cylinder. DOHC, 4 valves per cylinder
Mileage PL: 33 kmpl Mileage
Top Speed: 170 Kmph (Approx)
Maximum Power: 39 HP @ 12,500 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 250 cc Engine
Engine Type: Liquid Cooled, 4 Stroke, DOHC, SI Engine
Mileage PL: 30 kmpl Mileage
Top Speed: 135 kmph Top Speed
Maximum Power: 26.5 PS @ 8500 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 248 cc Engine
Engine Type: 248cc, 2-Cylinder, DOHC, Liquid-Cooled
Mileage PL: 33 kmpl Mileage
Top Speed: 120 kmph Top Speed
Maximum Power: 24.7 HP @ 8000 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 250 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4-stroke, 2-Valve, SOHC
Mileage PL: 32.9 kmpl Mileage
Top Speed: 131 kmph Top Speed
Maximum Power: 20.9 PS @ 8000 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 399cc Displacement
Engine Type: Single Cylinder, 4 Valve, Liquid Cooled, FI, DOHC
Mileage PL: 27 kmpl Mileage
Top Speed: 120 kmph Top Speed
Maximum Power: 43.5 PS @ 9000 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 125 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4 Valve, Liquid Cooled
Mileage PL: 33 kmpl Mileage
Top Speed: 120 kmph Top Speed
Maximum Power: 25 PS @ 10,000 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 312.2 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4-Valve, Reverse Inclined DOHC, SI Engine
Mileage PL: 33.1 kmpl Mileage
Top Speed: 160 kmph Top Speed
Maximum Power: 34 PS @ 9700 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc
View Details →