| Engine Displacement | 110cc | |
|---|---|---|
| Engine Type | Air-cooled, 4-stroke Single Cylinder OHC | |
| Mileage Per Liter | 69 Kmpl | |
| Top Speed Ability | 77 kph | |
| Maximum Power | 8.11 PS @ 7000 rpm | |
| Maximum Torque | 8.7 Nm @ 5500 rpm | |
| Kerb Weight | 104 kg | |
| Brakes Style | Brake Front: Drum, Rear: Drum |
| Name | Hero Pleasure Plus |
|---|---|
| Model | Pleasure Plus |
| Color | Matte Green, Matte Metallic Red, Matte Vernier Grey, Midnight Black |
| Price | Upcoming |
| Brand | Hero |
| Type | Scooters |
| Showroom | Click Here |
| Engine Type | Air-cooled, 4-stroke Single Cylinder OHC |
|---|---|
| Displacement | 110 cc |
| Maximum Power | 8.11 PS @ 7000 rpm |
| Maximum Torque | 8.7 Nm @ 5500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Drive Type | Belt Drive |
| Starting | Kick and Self Start |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Dry, Automatic Centrifugal Clutch |
| Ignition | FI (Fuel Injection) |
| Transmission | Automatic |
| Gear Box | CVT |
| Compression Ratio | 9.5:01 |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Analogue |
| Console | Analogue |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 69 Kmpl |
|---|---|
| Max Speed | 77 KM/H |
| Chassis | Underbone |
|---|---|
| Front Suspension | Hydraulic damper |
| Rear Suspension | Hydraulic damper |
| Length | 1769 mm |
|---|---|
| Width | 704 mm |
| Height | 1161 mm |
| Fuel Capacity | 4.8 L |
| Ground Clearance | 155 mm |
| Wheelbase | 1238 mm |
| Kerb Weight | 104 kg |
| Headlight | Yes |
|---|---|
| Tail Light | Yes |
| Turn Signal Lamp | Yes |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | Maintenance Free |
| Battery Capacity | 12 V, 4 Ah |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | 90/100-10 Rear, 90/100-10 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Front Brake Diameter | 130 mm |
| Rear Brake Diameter | 130 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | No |
| Powerful 160cc Engine | No |
| Wider Rear Tyre | No |
| Electric System | Yes |
| Battery | 12v, 4A |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Pass Light | Yes |
Awesome. Excellent performance Mileage.
Engine Disp: 198.00cc Engine
Engine Type: Vertical single-cylinder, water-cooled, four-stroke
Mileage PL: 35 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 120 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 19.80 Bhp @ 9000.00 RPM
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 198.00 cc Engine
Engine Type: Liquid-Cooled, 4-Stroke, 2-Valves, SOHC, Single Cylinder
Mileage PL: 40 Kmpl Mileage
Top Speed: 145 Kmph Top Speed
Maximum Power: 16-19 HP (Expected)
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 200 cc Engine
Engine Type: 4 – Stroke Single Cylinder
Mileage PL: 45 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 140 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 0 NM @ 0 RPM
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 250 cc Engine
Engine Type: Four stroke, parallel twin cylinder. DOHC, 4 valves per cylinder
Mileage PL: 33 kmpl Mileage
Top Speed: 170 Kmph (Approx)
Maximum Power: 39 HP @ 12,500 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 250 cc Engine
Engine Type: Liquid Cooled, 4 Stroke, DOHC, SI Engine
Mileage PL: 30 kmpl Mileage
Top Speed: 135 kmph Top Speed
Maximum Power: 26.5 PS @ 8500 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 248 cc Engine
Engine Type: 248cc, 2-Cylinder, DOHC, Liquid-Cooled
Mileage PL: 33 kmpl Mileage
Top Speed: 120 kmph Top Speed
Maximum Power: 24.7 HP @ 8000 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 250 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4-stroke, 2-Valve, SOHC
Mileage PL: 32.9 kmpl Mileage
Top Speed: 131 kmph Top Speed
Maximum Power: 20.9 PS @ 8000 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 399cc Displacement
Engine Type: Single Cylinder, 4 Valve, Liquid Cooled, FI, DOHC
Mileage PL: 27 kmpl Mileage
Top Speed: 120 kmph Top Speed
Maximum Power: 43.5 PS @ 9000 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 125 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4 Valve, Liquid Cooled
Mileage PL: 33 kmpl Mileage
Top Speed: 120 kmph Top Speed
Maximum Power: 25 PS @ 10,000 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 312.2 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4-Valve, Reverse Inclined DOHC, SI Engine
Mileage PL: 33.1 kmpl Mileage
Top Speed: 160 kmph Top Speed
Maximum Power: 34 PS @ 9700 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc
View Details →