| Camera | 16MP + 5MP Main, 16MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.2 inches NOTCH | |
| Sim | Dual SIM (Micro + Nano) | |
| OS | Android 8.1 Oreo | |
| Chipset | MediaTek 6771 | |
| RAM | 4 GB RAM | |
| Memory | 64 GB ROM | |
| Battery | 3000 mAh Li-Po Battery |
| Name | Helio S60 |
|---|---|
| Model | S60 |
| Price | Tk. 19,500 |
| Brand | Helio |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | August, 2018 |
|---|---|
| Launch Date | Release August, 2018 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 900/1800 |
| Network 3G | WCDMA 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | NOTCH |
|---|---|
| Display Size | 6.2 inches |
| Display Resolution | Full HD |
| Display Multitouch | Yes, up to 5 fingers |
| Display Density | 402 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Primary Camera | 16MP + 5MP (PDAF+FF) with Back Flash |
|---|---|
| Secondary Camera | 16MP (FF) |
| Camera Features | Bokeh Mode, Night Mode, Face Beauty, Flashlight, Panorama, Professional Mode, Auto Scene, Group Selfie, Time-lapse, Front Mirror |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 155 X 75.5 X 7.85 mm |
|---|---|
| Body Weight | 207 g (with battery) |
| Body Build | Zinc alloy (back cover) |
| Body Color | Silver |
| Operating System | Android 8.1 Oreo |
|---|---|
| CPU | 2.0GHz Octa Core |
| GPU | ARM Mali G72 MP3 700 MHz |
| Chipset | MediaTek 6771 |
| Memory Internal | 64 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 256 GB |
| Ram | 4 GB |
| Battery Type | Li-Polymer Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3000 mAh Battery |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | OTG : Yes OTA : Yes |
Very good phone with reasonable price
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM4375 Snapdragon 4 Gen 1 (6 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+0.08MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek MT6769H Helio G88 (12nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, XOS 13.5
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 108MP+2MP+0.08MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 (6nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, XOS 13.5
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.43 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: 64MB RAM
OS: Blue OS
Battery: Non-removable Li-Po 505 mAh Battery
View Details →
Display: 6.82 Inch IPS INCELL Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: MediaTek Helio G85 SoC
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13, Dido OS
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.79 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 13, MIUI 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches Super AMOLED Display
Camera: 50MP+5MP+2MP Main, 13MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 14, One UI 6
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm)
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.72 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →