| Engine Displacement | 96cc | |
|---|---|---|
| Engine Type | Four stroke, single cylinder | |
| Mileage Per Liter | 57 KM/L | |
| Top Speed Ability | 80 KM/H | |
| Maximum Power | 5.5 KW @ 7500 RPM | |
| Maximum Torque | info. Not Available | |
| Kerb Weight | 115 KG | |
| Brakes Style | Front Brake: Disc, Rear Brake: Drum |
| Name | H Power Premio |
|---|---|
| Model | Premio |
| Price | Discontinue |
| Brand | H Power |
| Type | Standard Bikes |
| Showroom | Click Here |
| Engine Type | Four stroke, single cylinder, air cooled. |
|---|---|
| Displacement | 96cc |
| Max Power | 5.5 KW @ 7500 RPM |
| Max Torque | info. Not Available |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air-cooled |
| Starting | Electric & Kick |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Clutch | Multi Plate Wet |
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 4-Speed |
| Bore | Info. Not Available |
| Stroke | Info. Not Available |
| Compression Ratio | 10:1 |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| RPM Meter | Analogue |
| ARAI Mileage | 96cc |
|---|---|
| Max Speed | 57 KM/L |
| Chassis | Info. Not Available |
|---|---|
| Front Suspension | Telescopic |
| Rear Suspension | Double |
| Length | 2000mm |
|---|---|
| Width | 800 mm |
| Height | 1110 mm |
| Fuel Capacity | 16 L |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Wheelbase | 1275 mm |
| Kerb Weight | 115 KG |
| Headlight | 12V 35/35 Multi Reflection |
|---|---|
| Tail Light | LED |
| Battery Type | Maintenance Free |
| Battery Capacity | 12V 7AH |
| Low Fuel Indicator | Bulb |
| Front Brake | Disc |
|---|---|
| Rear Brake | Drum |
| Front Brake Diameter | Info. Not Available |
| Rear Brake Diameter | Info. Not Available |
| Front Tire Size | 2.75 – 18 |
| Rear Tire Size | 3.00 – 18 |
| Rear Tire Size | 3.00 – 18 |
| Handle Type | Pipe |
|---|---|
| Seat Type | Unibody |
| Passenger Grab Rail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| RPM Meter | Analogue |
I have never seen tyres like H Power Premio. I was really surprised. It is a cool bike for everyone.
Engine Disp: 198.00cc Engine
Engine Type: Vertical single-cylinder, water-cooled, four-stroke
Mileage PL: 35 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 120 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 19.80 Bhp @ 9000.00 RPM
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 198.00 cc Engine
Engine Type: Liquid-Cooled, 4-Stroke, 2-Valves, SOHC, Single Cylinder
Mileage PL: 40 Kmpl Mileage
Top Speed: 145 Kmph Top Speed
Maximum Power: 16-19 HP (Expected)
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 200 cc Engine
Engine Type: 4 – Stroke Single Cylinder
Mileage PL: 45 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 140 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 0 NM @ 0 RPM
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 250 cc Engine
Engine Type: Four stroke, parallel twin cylinder. DOHC, 4 valves per cylinder
Mileage PL: 33 kmpl Mileage
Top Speed: 170 Kmph (Approx)
Maximum Power: 39 HP @ 12,500 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 250 cc Engine
Engine Type: Liquid Cooled, 4 Stroke, DOHC, SI Engine
Mileage PL: 30 kmpl Mileage
Top Speed: 135 kmph Top Speed
Maximum Power: 26.5 PS @ 8500 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 248 cc Engine
Engine Type: 248cc, 2-Cylinder, DOHC, Liquid-Cooled
Mileage PL: 33 kmpl Mileage
Top Speed: 120 kmph Top Speed
Maximum Power: 24.7 HP @ 8000 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 250 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4-stroke, 2-Valve, SOHC
Mileage PL: 32.9 kmpl Mileage
Top Speed: 131 kmph Top Speed
Maximum Power: 20.9 PS @ 8000 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 399cc Displacement
Engine Type: Single Cylinder, 4 Valve, Liquid Cooled, FI, DOHC
Mileage PL: 27 kmpl Mileage
Top Speed: 120 kmph Top Speed
Maximum Power: 43.5 PS @ 9000 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 125 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4 Valve, Liquid Cooled
Mileage PL: 33 kmpl Mileage
Top Speed: 120 kmph Top Speed
Maximum Power: 25 PS @ 10,000 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 312.2 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4-Valve, Reverse Inclined DOHC, SI Engine
Mileage PL: 33.1 kmpl Mileage
Top Speed: 160 kmph Top Speed
Maximum Power: 34 PS @ 9700 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc
View Details →