| Camera | Triple Main, Dual Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.2 inches P-OLED Display | |
| Sim | Nano-SIM card &eSIM | |
| OS | Android 11 | |
| Chipset | Snapdragon 875 | |
| RAM | 6GB RAM | |
| Memory | 128GB, 256GB ROM | |
| Battery | 4500 mAh Li-Ion (Lithium Ion) |
| Name | Google Pixel 6 XL |
|---|---|
| Model | Pixel 6 XL |
| Price | Tk91,560 |
| Brand | |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Not announced |
|---|---|
| Launch Date | December, 2020 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE (unspecified) |
| Network 5G | 5G-capable |
| Network Speed | HSPA, LTE-A / 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | P-OLED Display |
|---|---|
| Display Size | 6.2 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2240 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | Triple |
|---|---|
| Secondary Camera | Dual |
| Camera Features | Auto-HDR, panorama |
| Video | 2160p @30fps, 3840×2160 pixels |
| Body Build | Front/back glass (Gorilla Glass 6), aluminum frame |
|---|---|
| Body Color | Clearly White, Just Black, Oh So Orange |
| Operating System | Android 11 |
|---|---|
| CPU | Octa-core |
| GPU | Adreno 640 (700 MHz) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 875 (5nm) |
| Memory Internal | 128GB, 256GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 6GB |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
|---|---|
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|
A pretty nice phone for the price!
Display: 7.71 Inches Foldable LTPO OLED Display
Camera: 50MP+12MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 13, MagicOS 7.2
Battery: 4500 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 1.9 Inches LTPO OLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Apple S9
RAM: No RAM
OS: WatchOS 10
Battery: 308 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 1.9 Inches LTPO OLED Display
Camera: No
Chipset: Apple S9
RAM: N/A
OS: watchOS 10
Battery: 308 mAh Non-removable Li-Ion Battery
View Details →
Display: 5.92 Inches Super AMOLED Display
Camera: 50MP+13MP Main, 32MP Font Camera
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 8GB, 16 GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 4300 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 16MP Font
Chipset: Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 2 (4 nm)
RAM: 16GB, 24GB RAM
OS: Android 13, Redmagic OS 8
Battery: 5000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.9 Inches Foldable OLED Display
Camera: 40MP+13MP Main, 10.7MP Front
Chipset: Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 4G (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: HarmonyOS 3.0
Battery: Non-removable Li-Po 4000 mAh Battery
View Details →
Display: 12.7 Inches Super AMOLED Display
Camera: 13MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 12, One UI 4.1
Battery: Li-Po 10090 mAh, non-removable battery
View Details →
Display: 12.9 Inches LED LCD Display
Camera: 12MP+10MP+TOF 3D Main, 12MP Front
Chipset: Apple M1
RAM: 8GB RAM
OS: iPadOS 14.5.1
Battery: Li-Po (40.88 Wh), non-removable battery
View Details →
Display: 7.0 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+12MP+48MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 12, Origin OS Ocean
Battery: 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.81 Inches LTPO OLED Display
Camera: 50MP+50MP+8MP Main, 12MP Front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 12, Magic UI 6, Google Play Services (market/region dependent)
Battery: 4800 mAh Battery
View Details →