| Camera | 12.2MP+8MP Main, 8MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.9 inches P-OLED Display | |
| Sim | Nano-SIM card &eSIM | |
| OS | Android 10 | |
| Chipset | Snapdragon 765G | |
| RAM | 8GB RAM | |
| Memory | 128GB ROM | |
| Battery | 4000 mAh Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Name | Google Pixel 5s |
|---|---|
| Model | Pixel 5s |
| Price | Tk90,000 |
| Brand | |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Not announced |
|---|---|
| Launch Date | November, 2020 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | P-OLED Display |
|---|---|
| Display Size | 5.9 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2280 pixels, 18:9 ratio |
| Display Multitouch | 16M colors |
| Display Density | 444 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 6, DCI-P3 100%, HDR, Always-on display, 90Hz |
| Primary Camera | 12.2MP 8MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP |
| Camera Features | Auto-HDR, panorama |
| Video | 2160p @30fps, 3840×2160 pixels |
| Body Build | Front/back glass (Gorilla Glass 6), aluminum frame |
|---|---|
| Body Color | Clearly White, Just Black, Not Pink |
| Operating System | Android 10 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| GPU | Adreno 620 |
| Chipset | Qualcomm SDM765 Snapdragon 765G (7 nm) |
| Memory Internal | 128GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 8GB |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| Sensors | Fingerprint rear-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | US |
|---|
Awesome smart watch looking.
Display: 7.71 Inches Foldable LTPO OLED Display
Camera: 50MP+12MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 13, MagicOS 7.2
Battery: 4500 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 1.9 Inches LTPO OLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Apple S9
RAM: No RAM
OS: WatchOS 10
Battery: 308 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 1.9 Inches LTPO OLED Display
Camera: No
Chipset: Apple S9
RAM: N/A
OS: watchOS 10
Battery: 308 mAh Non-removable Li-Ion Battery
View Details →
Display: 5.92 Inches Super AMOLED Display
Camera: 50MP+13MP Main, 32MP Font Camera
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 8GB, 16 GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 4300 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 16MP Font
Chipset: Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 2 (4 nm)
RAM: 16GB, 24GB RAM
OS: Android 13, Redmagic OS 8
Battery: 5000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.9 Inches Foldable OLED Display
Camera: 40MP+13MP Main, 10.7MP Front
Chipset: Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 4G (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: HarmonyOS 3.0
Battery: Non-removable Li-Po 4000 mAh Battery
View Details →
Display: 11.0 Inches Liquid Retina IPS LCD Display
Camera: 12MP+10MP+TOF 3D LiDAR Main, 12MP Front
Chipset: Apple M1
RAM: 8GB RAM
OS: iPadOS 14.5.1, up to iPadOS 15.7, upgradable to iPadOS 16.1
Battery: Li-Po 7538 mAh (28.65 Wh), non-removable Battery
View Details →
Display: 7.0 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+12MP+48MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 12, Origin OS Ocean
Battery: 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.81 Inches LTPO OLED Display
Camera: 50MP+50MP+8MP Main, 12MP Front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 12, Magic UI 6, Google Play Services (market/region dependent)
Battery: 4800 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 inches Foldable P-OLED Display
Camera: 50MP+13MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB,12GB RAM
OS: Android 12, MYUI 4.0
Battery: 3500 mAh Battery
View Details →