| Processor | Intel Core i7-8550U Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 inches Display | |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 | |
| OS | Windows 10 Pro 64-bit | |
| RAM | 8GB RAM | |
| Memory | 512GB SSD | |
| Battery | 4-cell lithium polymer Battery | |
| Warranty | 2 Year Warrenty |
| Name | Fujitsu Lifebook 15.6 |
|---|---|
| Model | Lifebook 15.6 |
| Price | Tk 78,143 |
| Brand | Fujitsu |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | 802.11a/b/g/n/ac, Intel Dual Band Wireless-AC 8265NV |
|---|
| Display Type | FHD IPS LED Backlight display |
|---|---|
| Display Size | 15.6 inches |
| Display Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 37.8 cm x 25.6 cm x 1.92 cm (W x D x H) |
|---|---|
| Body Weight | 1.72 Kg |
| Body Color | Black |
| Operating System | Windows 10 Pro 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-8550U 8th Generation Processor |
| Ram | 8GB |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB |
| Battery Type | 4-cell lithium polymer battery |
|---|---|
| Battery Backup | Upto 10 Hours |
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | 802.11a/b/g/n/ac, Intel Dual Band Wireless-AC 8265NV |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB 3.1 Gen 1 , USB 3.1 Gen 1 (Anytime USB Charge) , USB-C 3.1 Gen 1 |
| Made By | china |
|---|
Nice Laptop.
Display: 15.6 Inch FHD 60Hz Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 56Wh, Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3 Cell, 57Wh Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-Cell, 41 WHr, Integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD LCD LED Display
Processor: Intel Core i7-13620H Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR5 4200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS, NTSC Display
Processor: AMD Ryzen 7-7730U Processor
RAM: 16GB LPDDR4 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 cell 72Wh Lithium ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7730U Processor
RAM: 16GB LPDDR4X 4266MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 Cell 59Whr Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 52.5Wh Integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA FHD Display
Processor: 6-Core, 12-threads Processor
RAM: 8GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 Cell, 54 Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i3-1215U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Chrome
Battery: 3-cell, 58-WHr Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →