| Processor | Intel Core i5-8250U Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14.0 inches Display | |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 | |
| OS | Windows 10 Pro 64-bit | |
| RAM | 8GB DDR4 2400 Mhz | |
| Memory | 256 GB - M.2 SSD | |
| Battery | 4-cell lithium polymer Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Fujitsu Lifebook 14 Core i5 8th Gen |
|---|---|
| Model | Lifebook E5480MP580DE |
| Price | Tk 62,514 |
| Brand | Fujitsu |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | 802.11a/b/g/n/ac |
|---|
| Display Type | FHD LED Backlight display |
|---|---|
| Display Size | 14.0 inches |
| Display Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 33.36 cm x 23.4 cm x 2.39 cm (W x D x H) |
|---|---|
| Body Weight | 1.79 Kg |
| Body Color | Black |
| Operating System | Windows 10 Pro 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i5-8250U |
| Ram | 8GB DDR4 2400 Mhz |
|---|---|
| SSD Capacity | 256 GB - M.2 SSD |
| Battery Type | 4-cell lithium polymer battery |
|---|---|
| Battery Backup | Upto 10 Hours |
| Audio | Stereo speakers, dual array microphone |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB 3.1 Gen 1 , USB 3.1 Gen 1 (Anytime USB Charge) , USB-C 3.1 Gen 1 |
| Made By |
|---|
This is the best laptop deal you can get, full stop.
Display: 14.0 Inch WUXGA FullView IPS Display
Processor: Intel Core i5-13420H Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Lithium-polymer 56 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 3 7330U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 47Wh, Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: AMD Athlon Silver 7120C Processor
RAM: 4GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 4-cell 54Wh Li-polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: AMD Athlon Gold 7220C Processor
RAM: 4GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 4-cell 54Wh Li-polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 52.5Wh, Integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD FullView IPS Display
Processor: Intel Core i5-1235U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Lithium-polymer 56 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch LED Backlit Display
Processor: Intel 11th Generation Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Genuine Windows 11
Battery: 4 cells Smart Lithium-Ion Battery
Warranty: Upto 2 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 inch Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch HD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →