| Camera | VGA Main Camera | |
|---|---|---|
| Display | 2.8 inch TFT Display | |
| Sim | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) | |
| OS | No OS | |
| Chipset | Spreadtrum SC6531E | |
| RAM | 4MB RAM | |
| Memory | 4MB ROM | |
| Battery | 4000 mAh Li-Ion Battery |
| Name | Energizer Power Max P20 |
|---|---|
| Model | Power Max P20 |
| Price | Tk 3,990 |
| Brand | Energizer |
| Type | Feature Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | May, 2018 |
|---|---|
| Launch Date | Released August,2018 |
| Network Type | GSM |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | No |
| Display Type | TFT, 65K Colors |
|---|---|
| Display Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~32.3% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio |
| Display Density | 143 ppi density |
| Primary Camera | VGA |
|---|---|
| Secondary Camera | No |
| Camera Features | No |
| Video | No |
| Body Dimensions | 136.5 x 55 x 17.5 mm (5.37 x 2.17 x 0.69 in) |
|---|---|
| Body Weight | 130 g (4.59 oz) |
| Body Build | info not available |
| Body Color | Black |
| Operating System | No OS |
|---|---|
| Chipset | Spreadtrum SC6531E |
| Memory Internal | 4MB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Ram | 4MB RAM |
| Battery Type | Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4000 mAh Battery |
| Battery Stand by | Up to 744 h (3G) |
| Battery Talk time | Up to 40 h (3G) |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, Polyphonic, MP3 Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| USB | microUSB 2.0, USB (Reverse charging out) |
| GPS | No |
| Messaging | SMS |
|---|---|
| Browser | WAP 2.0 |
| Java | Yes |
| Made By | USA |
|---|---|
| Other Features | Power Bank/Reverse charging - MP3 player |
Does this phone record voice calls and has a sound recorder ?. So the mobile is very good.
Display: 1.8 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Proprietary OS
Battery: 250 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 5.2 Inches IPS Display
Camera: 5MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: Mediatek MT6737 (28 nm)
RAM: 1GB RAM
OS: Android 7.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 4.0 Inches TN Touchscreen Display
Camera: 5MP Main, 2MP Front
Chipset: MediaTek MTK6739
RAM: 1GB RAM
OS: Android 8.1 Oreo (Go Edition)
Battery: 1800 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 2.4 Inch QQVGA Display
Camera: Digital camera Main, No Font Camera
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phones
Battery: Removable Li-Ion 2500 mAh Battery
View Details →
Display: 5.0 Inches IPS Display
Camera: 5MP+VGA Main, 2MP Font Camera
Chipset: Yes
RAM: 2GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po 2500 mAh Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1000 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1000 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1000 mAh Li-Ion Battery
View Details →