| Camera | 16MP Main, 8MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.99 inches TFT Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) | |
| Chipset | Mediatek MT6763 Helio P23 (16 nm) | |
| RAM | 6GB RAM | |
| Memory | 64GB ROM | |
| Battery | 5800 mAh Li-Ion Battery |
| Name | Energizer Hardcase H591S |
|---|---|
| Model | Hardcase H591S |
| Price | Tk 15,360 |
| Brand | Energizer |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | February, 2019 |
|---|---|
| Launch Date | Release 2019 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | TFT capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 5.99 inches, 98.9 cm2 (~75.9% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 368 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Primary Camera | 16MP, AF VGA, depth sensor |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP |
| Camera Features | Dual-LED Flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 164.2 x 79.4 x 12.2 mm (6.46 x 3.13 x 0.48 in) |
|---|---|
| Body Weight | 260 g (9.17 oz) |
| Body Color | Black |
| Operating System | Android 8.1 (Oreo) |
|---|---|
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-G71 MP2 |
| Chipset | Mediatek MT6763 Helio P23 |
| Memory Internal | 64GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 32 GB (uses SIM 2 slot) |
| Ram | 6GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 5800 mAh Battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, WiFi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-G |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint-rear-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | USA |
|---|---|
| Other Features | Fast battery charging |
It's great on this mobile, I'm using it myself.
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 32MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 13, XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inch IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC TIGER T616
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inch IPS INCELL Display
Camera: 52MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC Tiger T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13 R OS
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.79 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 13, MIUI 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.82 Inches IPS LCD Display
Camera: 64MP+2MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Unisoc T616 (12 nm)
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inches IPS Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 13MP Front
Chipset: Unisoc Tiger T616 SoC
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 13MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 3GB, 4GB RAM
OS: Android 13 (Go edition)
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6020 (7 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches TFT LCD Display
Camera: 8MP+0.3MP Main, 5MP Front
Chipset: Yes
RAM: 4GB RAM
OS: Android 12 (Go edition)
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →