| Camera | 2MP Main, 0.3MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 2.8 inches TFT Display | |
| Sim | Dual SIM (Micro-SIM, Dual stand-by) | |
| OS | KaiOS | |
| Chipset | Spreadtrum SC9820E | |
| RAM | 512MB RAM | |
| Memory | 4GB ROM | |
| Battery | 2000 mAh Li-Ion Battery |
| Name | Energizer Hardcase H280S |
|---|---|
| Model | Hardcase H280S |
| Price | Tk 7,500 |
| Brand | Energizer |
| Type | Feature Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | February,2019 |
|---|---|
| Launch Date | Released January,2020 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 40(2300) |
| Network Speed | HSPA, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | 2.8 inches TFT Display |
|---|---|
| Display Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~26.7% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio |
| Display Density | 143 ppi density |
| Primary Camera | 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 0.3MP |
| Camera Features | LED Flash |
| Video | Yes |
| Body Dimensions | 142 x 64 x 16.5 mm (5.59 x 2.52 x 0.65 in) |
|---|---|
| Body Weight | 256 g |
| Body Color | Black |
| Operating System | KaiOS |
|---|---|
| CPU | Dual-core (2x1.2 GHz) |
| GPU | Spreadtrum SC9820E |
| Memory Internal | 4GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC |
| Ram | 512MB |
| Battery Type | Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 2000 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | Yes (v3.0) |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Messaging | Yes |
|---|
| Made By | US |
|---|---|
| Other Features | Downloadable applications Facebook, Gmail, Whatsapp, etc. |
Good phone.
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, 2MP Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 1.57 Inches IPS LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Moto Watch OS
Battery: Non-removable Li-Ion 240 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inch IPS Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 13MP+Unspecified Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Ion 5150 mAh Battery
View Details →
Display: 8.0 Inch HD Plus IPS Display
Camera: 2MP Main, 0.3MP Front
Chipset: Allwinner A523 Chipset
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Android 13
Battery: 5000mAh Non-Removable Battery
View Details →
Display: 8.4 Inches FHD Display
Camera: 5MP Main, 5MP Front
Chipset: UNISOC T606
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Android 13
Battery: 4000mAh Lithium-ion Battery
View Details →
Display: 6.52 Inches IPS LCD Display
Camera: 8MP Main, 5MP Front
Chipset: UniSoC SC9863A1
RAM: 2GB RAM
OS: Android 12 (Go Edition)
Battery: 4000 mAh Li-Po Battery
View Details →