| Camera | VGA Main, VGA Front | |
|---|---|---|
| Display | 1.8 inches TFT Display | |
| Sim | Dual SIM (Mini-SIM) | |
| OS | Spreadtrum SC6531E | |
| Chipset | Spreadtrum SC6531E | |
| RAM | 4MB RAM | |
| Memory | 4MB ROM | |
| Battery | 1000 mAh Removable Li-Ion Battery |
| Name | Energizer Energy E12 |
|---|---|
| Model | Energy E12 |
| Price | Tk 1,050 |
| Brand | Energizer |
| Type | Feature Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | April, 2019 |
|---|---|
| Launch Date | Released April, 2019 |
| Network Type | GSM |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | TFT, 256K colors |
|---|---|
| Display Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~17.1% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | VGA |
|---|---|
| Secondary Camera | VGA |
| Video | Yes |
| Body Dimensions | 117 x 51 x 15 mm (4.61 x 2.01 x 0.59 in) |
|---|---|
| Body Weight | 91 g (3.21 oz) |
| Body Color | Black |
| Operating System | Feature phone |
|---|---|
| Chipset | Spreadtrum SC6531E |
| Memory Internal | microSD, up to 16GB |
|---|---|
| Memory External | 4MB ROM |
| Ram | 4MB RAM |
| Battery Type | Removable Li-Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 1000 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | No |
|---|---|
| Bluetooth | 2.1 |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Messaging | SMS |
|---|---|
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | USA |
|---|---|
| Other Features | Color: Black |
Thank you Energizer for your good product.
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+2MP+0.08MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.77 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+50MP+50MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 Ultimate (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+50MP+2MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 Ultimate
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate (6nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate (6nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 7000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.43 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 (4 nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android Wear OS 4
Battery: Non-removable Li-Po 500 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 0.3MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →