| Camera | 64MP+8MP+20MP Main 16MP Front Camera | |
|---|---|---|
| Display | 6.43 Inches AMOLED Display | |
| Sim | Hybrid Dual SIM | |
| OS | Android 11 | |
| Chipset | Mediatek MT6833 Dimensity 700 | |
| RAM | 8GB RAM | |
| Memory | 256GB ROM | |
| Battery | Li-Po 6000 mAh Battery |
| Name | Doogee V20 |
|---|---|
| Model | V20 |
| Price | Tk 70,210 |
| Brand | Doogee |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 2021, November 27 |
|---|---|
| Launch Date | Available. Released 2022, January |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| Network 5G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78, 79 |
| Network Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | AMOLED, 500 nits (peak) |
|---|---|
| Display Size | 6.43 inches, 99.8 cm2 (~72.1% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~409 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Primary Camera | 64MP 8MP 20MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 16MP |
| Camera Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1440p, 1080p |
| Body Dimensions | 170.5 x 81.2 x 14 mm (6.71 x 3.20 x 0.55 in) |
|---|---|
| Body Weight | 296 g (10.44 oz) |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Black, Gray, Red |
| Operating System | Android 11 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Chipset | Mediatek MT6833 Dimensity 700 (7 nm) |
| Memory Internal | 256GB ROM |
|---|---|
| Memory External | MicroSDXC (uses shared SIM slot) |
| Ram | 8GB RAM |
| Battery Type | Li-Po , non-removable Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 6000 mAh Battery |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Unspecified |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | Yes |
| Browser | Yes |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | 33W wired 15W wireless |
Good Camera
Display: 11.0 Inches OLED Display
Camera: 13MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Kirin 9000S (7 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: HarmonyOS 4.0
Battery: Non-removable Li-Po 8300 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches P-OLED Display
Camera: 50MP+64MP+50MP Main, 50MP Front
Chipset: Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 4500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches Super AMOLED+ Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 50MP Front
Chipset: Qualcomm SM7450-AB Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, One UI 6.1
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.9 Inches Foldable LTPO AMOLED Display
Camera: 64MP+13MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8050 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, HIOS 13.5
Battery: 4000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 14.0 Inches 2.8k IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 20MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 13, MIUI Pad 14
Battery: 10000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches AMOLED Display
Camera: 64MP+8MP+2MP Main, 16MP Font
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 13, MIUI 14 for POCO
Battery: 5160 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.8 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 16MP Font
Chipset: Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 2 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 13, Redmagic OS 8
Battery: 6000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 1.5 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: HarmonyOS 3.0
Battery: Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.58 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 930 (6 nm)
RAM: 6GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 8.3 Inches IPS LCD Display
Camera: 12MP Main, 12MP Front Camera
Chipset: Apple A15 Bionic (5 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: iPadOS 15, up to iPadOS 15.7, upgradable to iPadOS 16.1
Battery: Li-Ion, non-removable (19.3 Wh) Battery
View Details →