| Camera | 16MP Main, 8MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 12.0 Inches IPS LCD Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 13 | |
| Chipset | Mediatek MT8781 Helio G99 (6nm) | |
| RAM | 12GB RAM | |
| Memory | 256GB ROM | |
| Battery | Non-removable Li-Po 8580 mAh Battery |
| Name | Doogee T20 Ultra |
|---|---|
| Model | T20 Ultra |
| Price | Upcoming |
| Brand | Doogee |
| Type | Tablet |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 2023, November |
|---|---|
| Launch Date | Coming soon. Exp. release 2023, November |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE (unspecified) |
| Network Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 12.0 inches |
| Display Resolution | 1600 x 2560 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | Yes |
| Display Screen Protection | No |
| Primary Camera | 16MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP |
| Camera Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Body Dimensions | Yes |
|---|---|
| Body Weight | Yes |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Space Gray, MInt Green, Ice Blue |
| Operating System | Android 13 |
|---|---|
| CPU | Yes |
| GPU | Yes |
| Chipset | Mediatek MT8781 Helio G99 (6nm) |
| Memory Internal | 256GB ROM |
|---|---|
| Memory External | MicroSDXC (uses shared SIM slot) |
| Ram | 12GB RAM |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 8580 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No 24-bit/192kHz audio |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG, accessory connector |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | 16M colors |
Working good
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+2MP+0.08MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.77 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+50MP+50MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 Ultimate (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+50MP+2MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 Ultimate
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate (6nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate (6nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 7000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.43 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 (4 nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android Wear OS 4
Battery: Non-removable Li-Po 500 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 0.3MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →