| Processor | Intel Core i5-13500H Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 Inch FHD Plus Display | |
| Graphics Card | Intel Arc A370M Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 16GB DDR5 4800MHz RAM | |
| Memory | 512GB M.2 NVMe PCIe SSD | |
| Battery | 6-Cell 86WHr (Integrated) Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Dell XPS 15 9530 Core i5 13th Gen |
|---|---|
| Model | XPS 15 9530 Core i5 13th Gen |
| Price | Tk 270,790 |
| Brand | Dell |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel Killer Wi-Fi 6 1675 (AX211) 2x2 |
|---|
| Display Type | FHD Plus InfinityEdge Non-Touch Anti-Glare 500-Nit Display |
|---|---|
| Display Size | 15.6 Inch |
| Display Resolution | 1200 x 1920 Pixels |
| Webcam | 720p at 30 fps, HD camera Dual-array microphones |
|---|
| Body Dimensions | Height : 0.73 in. (18.54 mm) Width: 13.56 in. (344.40 mm) Depth: 9.06 in. (230.10 mm) |
|---|---|
| Body Weight | 4.22 lbs (1.92 kg) |
| Body Build | CNC machined aluminum with carbon fiber or woven glass fiber composite palm rest |
| Body Color | Platinum Silver exterior, Black interior |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i5-13500H (18MB Cache, up to 4.7 GHz, 12 cores) |
| Generation | 13th Generation |
| Ram | 16GB DDR5 4800MHz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB M.2 NVMe PCIe SSD |
| Graphics Memory | 4GB GDDR6 |
| Battery Type | 6-Cell 86WHr Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | Integrated Battery |
| Battery Backup | Up to 16 hours |
| Audio | Stereo woofer 2.5 W x 2 and stereo tweeter 1.5 W x 2 = 8 W total peak |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel Killer Wi-Fi 6 1675 (AX211) 2x2 |
| Bluetooth | Yes, 5.2 Wireless Card |
| USB | 1 USB 3.2 Gen 2 Type-C (with DisplayPort and PowerDelivery) 2 Thunderbolt 4 (USB Type-C) with DisplayPort and PowerDelivery 1 3.5mm headphone/microphone combo jack |
| Made By | American |
|---|---|
| Other Features | Backlit Black English Keyboard w/ Fingerprint Reader |
Very good Laptop.
Display: 17.3 Inch QHD Narrow Bezel IPS Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 64GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 6-Cell 91.24Whr Extended Life Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD IPS G-SYNC 300 Hz Display
Processor: Intel Core i5-11400 Processor
RAM: 8GB DDR4-3200 Crucial RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Changeable 97Wh Li-Ion-Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.0 Inch WQXGA Display
Processor: Intel Core i9-12900H Processor
RAM: 32GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 99.8WHr Extended Life Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch QHD Narrow Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 32GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 6-Cell 94Whr Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Li-Polymer 99Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch QHD IPS Display
Processor: Intel Core i9-12900H Processor
RAM: 16GB DDR4 3200 samsung RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Changeable 80 Wh Li-Poly-Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch QHD Narrow Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 62Whr Extended Life Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch QHD IPS Display
Processor: Intel Core i9-12900H Processor
RAM: 16GB DDR4-3200 samsung RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Changeable 80 Wh Li-Poly-Battery
Warranty: 1 year warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA Touch Screen Display
Processor: Intel Core i7-1260P Processor
RAM: 16GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 63WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 inch WUXGA LED Display
Processor: Intel Core i7-1255U Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 51Whr Fast Charge 3 cell Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →