| Processor | Intel Core i3 1215U Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14.0 Inch FHD Display | |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics | |
| OS | Windows 11 Pro 64-bit | |
| RAM | 8GB DDR4 3200Mhz RAM | |
| Memory | 512GB M.2 2230 PCIe NVMe SSD | |
| Battery | Non removable 3-Cell Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Dell Latitude 3440 |
|---|---|
| Model | Latitude 3440 |
| Price | Tk 117,735 |
| Brand | Dell |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Realtek Wi-Fi 6 RTL8852BE, 2x2, 802.11ax |
|---|
| Display Type | FHD AG Non-Touch, 250nits, Camera w/shutter & Microphone, WLAN Capable |
|---|---|
| Display Size | 14.0 Inch |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | Depth: 8.60 in. (219.4 mm) Width: 12.70 in. (322.2 mm) Height (rear): 0.73 in. (18.6 mm) Height (front): 0.66 in. (16.8 mm) |
|---|---|
| Body Weight | 3.42 lbs (1.54 kg) |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Black |
| Operating System | Windows 11 Pro 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i3-1215U |
| Generation | 12th Gen |
| Ram | 8GB DDR4 3200Mhz |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB M.2 2230 PCIe NVMe SSD Class 35 |
| Battery Type | ExpressCharge Capable Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3 Cell 42Wh Battery |
| Battery Backup | Up to 6 Hours |
| Audio | Stereo speakers with Realtek Audio Controller, 2W x 2 = 4 W |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Realtek Wi-Fi 6 RTL8852BE, 2x2, 802.11ax |
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| USB | External uSIM Card Tray (optional) 2 x USB 3.2 Gen1 RJ45 Wedge Shaped Lock Slot Power USB 3.2 Gen1 with PowerShare USB Type-C 3.2 Gen2 with Power Delivery & DisplayPort Universal Audio Jack |
| Made By | USA |
|---|---|
| Other Features | Backlit keyboard, 79-key |
Good Worked
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7540U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6400Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 51 Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell, 54 Wh, 54Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1340P Processor
RAM: 16GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: 22.04 LTS or Ubuntu 22.04 LTS
Battery: 73Wh Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 12.6 Inches WQXGA OLED Display
Processor: Intel Core i5-1230U Processor
RAM: 16GB LPDDR5x 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Lithium polymer 42Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD LED Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.1 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7640HS Processor
RAM: 16GB DDR5 5600Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell, 70 Wh Li-ion Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA Display
Processor: Intel Core i7-1360P Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-Cell, 54Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch OLED Display
Processor: AMD Ryzen 7 7530U Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 4266MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 75WHrs, 2S2P, 4-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch QHD Plus Anti-Glare Display
Processor: Intel Core i7-1360P Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 Cell, 54 Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch WQXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 16GB DDR5 5600Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 80Wh Lithium-Ion Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →