| Processor | Intel Core i7-12700H Processor | |
|---|---|---|
| Display | 16.0 inch QHD Plus Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3060 Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 16GB DDR5 4800MHz dual-channel RAM | |
| Memory | 1TB M.2 PCIe NVMe, SSD | |
| Battery | 6 Cell, 86 Wh, integrated battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Dell G16 |
|---|---|
| Model | G16 |
| Price | Tk 121,902 |
| Brand | Dell |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel Wi-Fi 6 AX201 (2x2) Wi-Fi |
|---|
| Display Type | QHD Plus 165Hz 300 nits WVA Anti- Glare LED Backlit Narrow Border Display |
|---|---|
| Display Size | 16.0 inch |
| Display Resolution | 1600 x 2560 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | Height (front): 0.81 in. (20.60 mm) Height (rear): 1.03 in. (26.40 mm) Height (peak): 1.06 in. (26.90 mm) Width: 14.06 in. (357.26 mm) Depth: 10.71 in. (272.11 mm) |
|---|---|
| Body Weight | 5.38 lb (2.44 kg) (maximum): 5.95 lb (2.70 kg) |
| Body Color | Obsidian Black |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-12700H |
| Generation | 12th Generation |
| Ram | 16GB DDR5 4800MHz dual-channel |
|---|---|
| SSD Capacity | 1TB M.2 PCIe NVMe, SSD |
| Battery Type | integrated battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 6 Cell, 86 Wh |
| Battery Backup | Upto 6 hours |
| Audio | 1 headset (headphone and microphone combo) port Stereo speakers with Realtek ALC3254, 2 x 2.5 W Dual-array microphones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel Wi-Fi 6 AX201 (2x2) Wi-Fi |
| Bluetooth | Yes |
| USB | 1 headset (headphone and microphone combo) port 1 RJ45 Ethernet port 3 USB 3.2 Gen 1 ports 1 HDMI 2.1 port 1 Thunderbolt 4 port with DisplayPort |
Great value for the price
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 16GB DDR5 5600Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3 cell, 53Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Plus Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 32GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 cell 53.8Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 3 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 7 7735HS Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 53.5Wh Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA LED Display
Processor: AMD Ryzen 5 7640HS Processor
RAM: 8GB, 16GB, 32GB, 64GB DDR5 5600 SODIMM RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 51Whr Fast Charge 3 cell Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7730U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell 90Wh Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA LCD LED Display
Processor: AMD Ryzen 5 7640HS Processor
RAM: 16GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell 90Wh Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.8K OLED Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 75WHrs, 2S2P, 4-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.8K OLED Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB DDR4-3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 47Wh, Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →