| Processor | AMD Ryzen 7 7840HS Processor | |
|---|---|---|
| Display | 16.0 Inch FHD Plus Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4050 Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 16GB LP-DDR5 4800MHz RAM | |
| Memory | 512GB PCIe NVMe M.2 SSD | |
| Battery | Lithium Ion (80 Whr) with Alienware Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Dell Alienware X16 Ryzen 7 7840HS |
|---|---|
| Model | Alienware X16 Ryzen 7 7840HS |
| Price | Up Coming |
| Brand | Dell |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel AX211, 2x2 MIMO, 2400 Mbps, 2.40/5/6 GHz, Wi-Fi 6E (WiFi 802.11ax) |
|---|
| Display Type | FHD Plus 480Hz 3ms with ComfortView Plus, NVIDIA G-SYNC and Advanced Optimus |
|---|---|
| Display Size | 16.0 inch |
| Display Resolution | 1200 x 1920 Pixels |
| Webcam | 720p at 30 fps, HD RGBIr camera Dual-array microphones |
|---|
| Body Dimensions | Height (rear): 0.57 in. (14.50 mm) Height (peak): 0.57 in. (14.50 mm) Height (front): 0.57 in. (14.50 mm) Width: 12.65 in. (321.50 mm) Depth: 10.34 in. (262.77 mm) |
|---|---|
| Body Weight | Starting weight: 3.96 lb (1.79 kg) Weight (maximum): 4.06 lb (1.84 kg) |
| Body Build | AlienFX Lighting Zones |
| Body Color | Lunar light |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen 7 7840HS (8-Core/16-Thread, 24MB L3 Cache, up to 5.1GHz Max Turbo Frequency) |
| Ram | 16GB LP-DDR5 4800MHz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| Graphics Memory | 6GB GDDR6 |
| Battery Type | Lithium Ion (80 Whr) Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | with Alienware Battery |
| Battery Backup | Up to 9 Hour |
| Audio | Dolby Atmos |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel AX211, 2x2 MIMO, 2400 Mbps, 2.40/5/6 GHz, Wi-Fi 6E (WiFi 802.11ax) |
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| USB | 1 USB 3.2 Gen 1 port 1 USB 3.2 Gen 2 Type-C with Power Delivery and DisplayPort 1 Thunderbolt 4 port with Power Delivery and DisplayPort 1 Thunderbolt 4 port with Power Delivery and DisplayPort 1 headset (headphone and microphone combo) port |
| Made By | American |
|---|---|
| Other Features | 1-zone RGB keyboard Includes N-key rollover technology Alienware X-Series thin keyboard with per-key AlienFX lighting |
Display: 16.1 Inch 3.2K Display
Processor: Intel Core i5-14500HX Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 70Whr Non-Removable Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1435U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell, 56Wh Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD 60Hz LED LCD Display
Processor: Intel Core i5-1435U Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 56Wh, Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD 60Hz Display
Processor: Intel Core i5-1435U Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 Cell, 42WHr standard Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch Ultra HD Display
Processor: Intel Core i9-14900HX Processor
RAM: 8GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Pop OS 22.04 LTS
Battery: 6 cell Lithium-Ion 80Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Matte Finish Display
Processor: Intel Core i9-14900HX Processor
RAM: 8GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Pop OS 22.04 LTS
Battery: 6 cell Lithium-Ion 80Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA Display
Processor: Intel Core i9-14900H Processor
RAM: 8GB DDR5 4800MHz RAM
OS: 22.04 LTS or Ubuntu 22.04 LTS
Battery: 4-cell Lithium-Ion 73Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 12.6 Inch 2.2k IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7520U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 RAM
OS: Windows 11
Battery: 7.6V/5500mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS 144Hz Display
Processor: Intel Core i7-14620H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-Cell 53.5Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch QHD Plus Display
Processor: Intel Core i9-14980HX Processor
RAM: 32GB DDR5 5600MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 cell, 90Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →