| Processor | Intel Core i7-13700H Processor | |
|---|---|---|
| Display | 16.0 inch NVIDIA G-SYNC Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4060 Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 16 GB LP-DDR5 4800MHz RAM | |
| Memory | 512 GB PCIe NVMe M.2 SSD | |
| Battery | Lithium Ion (80 Whr) with Alienware Battery Defender technology Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Dell Alienware X16 |
|---|---|
| Model | Alienware X16 |
| Price | Tk 369,770 |
| Brand | Dell |
| Type | Gaming Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel AX211, 2x2 MIMO, 2400 Mbps, 2.40/5/6 GHz, Wi-Fi 6E (WiFi 802.11ax) |
|---|
| Display Type | NVIDIA G-SYNC Display |
|---|---|
| Display Size | 16.0 inch |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | 720p at 30 fps, HD RGBIr camera |
|---|
| Body Dimensions | Height (rear): 0.57 in. (14.50 mm) Height (peak): 0.57 in. (14.50 mm) Height (front): 0.57 in. (14.50 mm) Width: 12.65 in. (321.50 mm) Depth: 10.34 in. (262.77 mm) |
|---|---|
| Body Weight | 3.96 lb (1.79 kg) |
| Body Build | AlienFX Lighting Zones Programmable with up to 16.8 million distinct colors |
| Body Color | Lunar light |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-13700H |
| Ram | 16 GB LP-DDR5 4800MHz |
|---|---|
| SSD Capacity | 512 GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| Graphics Memory | 6 GB GDDR6 |
| Battery Type | Alienware Battery Defender technology |
|---|---|
| Battery Capacity | Lithium Ion (80 Whr) with Alienware Battery Defender technology |
| Battery Backup | Upto 9 hours |
| Audio | Dolby Atmos |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel AX211, 2x2 MIMO, 2400 Mbps, 2.40/5/6 GHz, Wi-Fi 6E (WiFi 802.11ax) |
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| USB | 1 USB 3.2 Gen 1 port 1 USB 3.2 Gen 2 Type-C with Power Delivery and DisplayPort 1 Thunderbolt 4 port with Power Delivery and DisplayPort 1 Thunderbolt 4 port with Power Delivery and DisplayPort 1 headset (headphone and microphone combo) port |
| Made By | American |
|---|---|
| Other Features |
Best
Display: 17.3 Inch UHD Display
Processor: Intel Core i9-13900HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Pop OS 22.04 LTS
Battery: 8 cell 99Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 inches 4K UHD HDR1000 Mini LED Display
Processor: Intel Core i7-10875H Processor
RAM: 32GB DDR4 2666Mhz RAM
OS: Windows 10 Pro 64-Bit
Battery: 4 cell (82Whr) Li-Polymer battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →