| Processor | AMD Ryzen 7 7800H Processor | |
|---|---|---|
| Display | 17.3 inch FHD 165Hz Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti Graphics | |
| OS | Windows 11 Home | |
| RAM | 16GB DDR5 4800MHz dual-channel RAM | |
| Memory | 512GB M.2 PCIe NVMe SSD | |
| Battery | 6-Cell, 86WHr (Integrated) battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Dell Alienware M17 R6 |
|---|---|
| Model | Alienware M17 R6 |
| Price | Tk 218,695 |
| Brand | Dell |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | MediaTek Wi-Fi 6 MT7921 2x2 |
|---|
| Display Type | FHD 165Hz, Non-Touch, 3ms, Advanced Optimus, ComfortView Plus, NVIDIA G-SYNC |
|---|---|
| Display Size | 17.3 inch |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | Height (Front): 0.58 (14.62 mm) Height (Peak): 1.05 (26.70 mm) Height (Rear): 0.89 (22.61 mm) Width: 15.64 (397.30 mm) Depth: 11.76 (298.71 mm) |
|---|---|
| Body Weight | 7.3 lbs. (3.3 kg) |
| Body Color | Dark Side of the Moon |
| Operating System | Windows 11 Home |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen 7 7800H |
| Ram | 16GB DDR5 4800MHz dual-channel |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB M.2 PCIe NVMe SSD |
| Battery Type | 6-Cell, 86WHr (Integrated) battery |
|---|---|
| Battery Backup | Up To 9 Hrs |
| Audio | Alienware Command Center AlienFX Lighting Technology Game Library with auto-tune game profile functionality Fusion (Includes support for Overclock, Thermal, Power, Audio, and Audio Recon profiles) |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | MediaTek Wi-Fi 6 MT7921 2x2 |
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| USB | 2 Type-A USB 3.2 Gen 1 Port 1 Type-A USB 3.2 Gen 1 Port with PowerShare 1 USB 3.2 Gen 2 Type-C port with DisplayPort 1 Headset (headphone and microphone combo) port 1 RJ45 Ethernet port 1 Power-adapter port |
User friendly.
Display: 16.0 Inch WQXGA Display
Processor: Intel Core i9-13900HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 62Whr Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA AG Display
Processor: Intel Core i7-1365U Processor
RAM: 16GB, LPDDR5 RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 2-cell, 38 Wh, ExpressCharge Capable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch QHD Display
Processor: Ryzen 9 7945HX Processor
RAM: 16GB DDR5 5200Mhz RAM
OS: Alpha 17 C7VF-007US
Battery: 4 cell (99.9Whr) Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WQUXGA OLED Display
Processor: Intel Core i7-1360P Processor
RAM: 16GB LPDDR5x 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell 86Whr Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.2 Inch 3K LTPS Display
Processor: Intel Core i7-1360P Processor
RAM: 32GB LPDDR6x 4267Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Lithium polymer 56 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1360P Processor
RAM: 16GB LPDDR5x 6400Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell 64Wh, Lithium polymer Battery
Warranty: 3 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch QHD Plus Display
Processor: Intel Core i7-13620H Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Cell 80 Wh Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch 3.2K OLED Display
Processor: Intel Core i9-13980HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch Ultra HD 4k 144Hz Display
Processor: Intel Core i9-13900HX Processor
RAM: 8GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Pop OS 22.04 LTS
Ubuntu 22.04 LTS
Battery: 6 cell Lithium-Ion 80Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch QHD Narrow Bezel IPS Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 6-Cell 91.24Whr Extended Life Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →