| Camera | 48MP+20MP Main, 20MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.36 inches IPS LCD Display | |
| Sim | Nano SIM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) | |
| Chipset | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) | |
| RAM | 3GB RAM | |
| Memory | 32GB ROM | |
| Battery | 4000 mAh Li-Po Battery |
| Name | Coolpad Legacy |
|---|---|
| Model | Legacy |
| Price | Tk 15,000 |
| Brand | CoolPad |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | May, 2019 |
|---|---|
| Launch Date | Released May, 2019 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| Network 4G | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700), 66(1700/2100), 71(600) |
| Network Speed | HSPA, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 6.36 inches, 104.4 cm2 (~78.2% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 380 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Primary Camera | 16MP 5MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 13MP |
| Camera Features | LED Flash, Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 165.9 x 80.5 x 8.4 mm (6.53 x 3.17 x 0.33 in) |
|---|---|
| Body Weight | 170 g |
| Body Build | Info not available |
| Body Color | Silver |
| Operating System | Android 9.0 (Pie) |
|---|---|
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
| Chipset | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) |
| Memory Internal | 32GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 128GB |
| Ram | 3GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Battery Charging | Fast Battery Charging 15W |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint -rear-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast battery charging 15W |
Considering the price, the features are too good. Camera, storage and MediaTek chipset are good in this budget segment.
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 32MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 13, XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inch IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC TIGER T616
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inch IPS INCELL Display
Camera: 52MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC Tiger T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13 R OS
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.79 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 13, MIUI 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.82 Inches IPS LCD Display
Camera: 64MP+2MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Unisoc T616 (12 nm)
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inches IPS Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 13MP Front
Chipset: Unisoc Tiger T616 SoC
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 13MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 3GB, 4GB RAM
OS: Android 13 (Go edition)
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6020 (7 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches TFT LCD Display
Camera: 8MP+0.3MP Main, 5MP Front
Chipset: Yes
RAM: 4GB RAM
OS: Android 12 (Go edition)
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →