| Processor | Intel Celeron Apollo Lake N3450 Processor | |
|---|---|---|
| Display | 12.3 inches Display | |
| Graphics Card | Intel HD graphics 500 | |
| OS | Windows 10 | |
| RAM | 6GB LPDDR3 RAM | |
| Memory | 64GB eMMC Internal Memory | |
| Battery | 4800mAh, Li-ion polymer battery | |
| Warranty | 1 year Manufacturer Warrenty |
| Name | Chuwi LapBook |
|---|---|
| Model | LapBook |
| Price | Tk 24,600 |
| Brand | Chuwi |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | 802.11a/ac/b/g/n wireless internet |
|---|
| Display Type | 2K Retina Screen IPS LCD display |
|---|---|
| Display Size | 12.3 inches |
| Display Resolution | 2736 x 1824 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 29.90 x 22.20 x 1.75 cm / 11.77 x 8.74 x 0.69 inches (L x W x H) |
|---|---|
| Body Weight | 3.17 pounds |
| Body Color | Silver |
| Operating System | Windows 10 |
|---|---|
| Processor | Intel Celeron Apollo Lake N3450 Processor, Quad Core 1.1GHz, up to 2.2GHz |
| Ram | 6GB LPDDR3 |
|---|---|
| eMMC Capacity | 64GB eMMC Internal Memory |
| Battery Type | Li-ion polymer battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4800mAh |
| Battery Backup | Up to 5 Hours |
| Audio | Yes With 3.5 mm Audio Jack Support |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | 802.11a/ac/b/g/n wireless internet |
|---|---|
| Bluetooth | Yes Bluetooth v4.0 with A2DP Profile |
| USB | Mini USBv 2.0 With OTG, Charging and Mass Storage Function |
| Made By |
|---|
Build quality is pretty good.
Display: 12.7 Inch 144Hz LCD Display
Processor: Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) Processor
RAM: 8GB LPDDR5 RAM
OS: Android 13, ZUI 15
Battery: Li-Po 10200 mAh, non-removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 10.1 Inch FHD Display
Processor: Intel® Gemini Lake Quad Core Processor
RAM: 4GB RAM
OS: Windows 10
Battery: Lithium-Ion battery pack, 7.4V, 27.75WH Battery
Warranty: 2 Years Warranty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Core m3-6Y30 Processor
RAM: 8GB DDR4 2400Mhz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium Ion 27Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS LCD Display
Processor: Intel Gemini Lake N41000 Processor
RAM: 8GB DDR4 2400Mhz RAM
OS: Microsoft Windows 10 Home
Battery: Lithium Ion 6000 mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Gemini Lake N4100 Processor
RAM: 8GB DDR4 2400Mhz RAM
OS: Microsoft Windows 10 Home
Battery: Lithium Ion polymer 6500mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Apollolake Celeron N3450 4-Core Processor
RAM: 6GB DDR3L 1866MHz RAM
OS: Microsoft Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion polymer 7.6V Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 12.6 Inches 3K IPS Display
Processor: Intel Core M3-7Y30 Processor
RAM: 8GB DDR4 RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: 5000 Mah Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Gemini Lake N4100 Processor
RAM: 4GB LPDDR4 1866MHz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion polymer Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Celeron N3450 Processor
RAM: 6GB LPDDR3 1866MHz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion polymer Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.1 Inches Display
Processor: Intel Apollo Lake J3355 2-Core Processor
RAM: 6GB LPDDR3 1866Mhz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Li-Poly (Lithium Polymer) 5000mAH Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →