| Processor | Intel Gemini Lake N4100 | |
|---|---|---|
| Display | 14.0 inches | |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 600 | |
| OS | Windows 10 Home | |
| RAM | 4GB RAM | |
| Memory | 64GB SSD | |
| Battery | 37.24 Wh Lithium-ion polymer battery |
| Name | Chuwi LapBook Pro |
|---|---|
| Model | LapBook Pro |
| Price | Tk 24,600 |
| Brand | Chuwi |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | Dual Band Wi-Fi: 802.11 b/g/n/ac, Dual WiFi 2.4GHz/5.0GHz |
|---|
| Display Type | FHD IPS LCD 16 Millions Colors display |
|---|---|
| Display Size | 14.0 inches |
| Display Resolution | 1920 x 1080 pixels, 156.23 PPI Pixel Per Inch |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 324.2 x 209 x 13.4 mm (L x W x H) |
|---|---|
| Body Weight | 1.43 Kg |
| Body Build | Metal body |
| Operating System | Windows 10 Home |
|---|---|
| Processor | Intel Gemini Lake N4100 |
| Ram | 4GB RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 64GB SSD |
| Battery Type | Lithium-ion polymer |
|---|---|
| Battery Capacity | 37.24 Wh |
| Battery Backup | Up to 7 Hours |
| Audio | Yes with Dual Speakers |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | 2 x USB 3.0 |
| Touch Screen | Yes |
|---|---|
| WiFi | Dual Band Wi-Fi: 802.11 b/g/n/ac, Dual WiFi 2.4GHz/5.0GHz |
| Bluetooth | Yes Support Bluetooth v4.0 |
| USB | 2 x USB 3.0 |
| Made By | |
|---|---|
| Other Features | TF card up to 128GB (not included) SSD up to 512GB (not included) |
Nice Laptop and build quality is really good.
Display: 12.7 Inch 144Hz LCD Display
Processor: Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) Processor
RAM: 8GB LPDDR5 RAM
OS: Android 13, ZUI 15
Battery: Li-Po 10200 mAh, non-removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 10.1 Inch FHD Display
Processor: Intel® Gemini Lake Quad Core Processor
RAM: 4GB RAM
OS: Windows 10
Battery: Lithium-Ion battery pack, 7.4V, 27.75WH Battery
Warranty: 2 Years Warranty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Core m3-6Y30 Processor
RAM: 8GB DDR4 2400Mhz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium Ion 27Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS LCD Display
Processor: Intel Gemini Lake N41000 Processor
RAM: 8GB DDR4 2400Mhz RAM
OS: Microsoft Windows 10 Home
Battery: Lithium Ion 6000 mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Gemini Lake N4100 Processor
RAM: 8GB DDR4 2400Mhz RAM
OS: Microsoft Windows 10 Home
Battery: Lithium Ion polymer 6500mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Apollolake Celeron N3450 4-Core Processor
RAM: 6GB DDR3L 1866MHz RAM
OS: Microsoft Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion polymer 7.6V Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 12.6 Inches 3K IPS Display
Processor: Intel Core M3-7Y30 Processor
RAM: 8GB DDR4 RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: 5000 Mah Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Gemini Lake N4100 Processor
RAM: 4GB LPDDR4 1866MHz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion polymer Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Celeron N3450 Processor
RAM: 6GB LPDDR3 1866MHz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion polymer Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.1 Inches Display
Processor: Intel Apollo Lake J3355 2-Core Processor
RAM: 6GB LPDDR3 1866Mhz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Li-Poly (Lithium Polymer) 5000mAH Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →