| Processor | Intel Celeron N3450, 64-bit 4-Core Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14.1 inches Display | |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 500 | |
| OS | Windows 10 Home English Version | |
| RAM | 8GB RAM | |
| Memory | 128GB SSD | |
| Battery | Non-Removable Battery | |
| Warranty | 1 Year |
| Name | Chuwi LapBook Air |
|---|---|
| Model | LapBook Air |
| Price | Tk 26,048 |
| Brand | Chuwi |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Wi-Fi: 802.11 b/g/n/ac, Dual WiFi 2.4GHz/5.0GHz |
|---|
| Display Type | FHD IPS LCD |
|---|---|
| Display Size | 14.1 inches |
| Display Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam | One Front 2 MP |
|---|
| Body Dimensions | 32.92 cm x 22.05 cm x 2.05 cm (L x W x H) |
|---|---|
| Body Weight | 1.740 Kg |
| Body Color | Silver |
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home English Version |
|---|---|
| Processor | Intel Celeron N3450, 64-bit 4-Core Processor, Quad Core 1.1GHz up to 2.2GHz CPU clock |
| Ram | 8GB DDR3L 1866MHz |
|---|---|
| SSD Capacity | 128GB (eMMC ROM Storage Capacity) |
| Battery Type | Lithium-ion polymer 10,000 mAh Non-Removable battery |
|---|---|
| Battery Backup | Up to 3 Hours |
| Audio | Yes with Dual Speakers |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Wi-Fi: 802.11 b/g/n/ac, Dual WiFi 2.4GHz/5.0GHz |
| Bluetooth | Yes Support Bluetooth v4.0 |
| USB | 2 x USB 3.0 |
| Made By |
|---|
Awesome build and battery quality.
Display: 12.7 Inch 144Hz LCD Display
Processor: Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) Processor
RAM: 8GB LPDDR5 RAM
OS: Android 13, ZUI 15
Battery: Li-Po 10200 mAh, non-removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 10.1 Inch FHD Display
Processor: Intel® Gemini Lake Quad Core Processor
RAM: 4GB RAM
OS: Windows 10
Battery: Lithium-Ion battery pack, 7.4V, 27.75WH Battery
Warranty: 2 Years Warranty
View Details →
Display: 14.1 Inch Matte LCD Display
Processor: AMD A9-9425 processor
RAM: 4GB DDR4 RAM
OS: Genuine Windows
Battery: Lithium-Ion battery pack Battery
Warranty: Upto 2 Year Warranty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Core m3-6Y30 Processor
RAM: 8GB DDR4 2400Mhz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium Ion 27Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS LCD Display
Processor: Intel Gemini Lake N41000 Processor
RAM: 8GB DDR4 2400Mhz RAM
OS: Microsoft Windows 10 Home
Battery: Lithium Ion 6000 mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Gemini Lake N4100 Processor
RAM: 8GB DDR4 2400Mhz RAM
OS: Microsoft Windows 10 Home
Battery: Lithium Ion polymer 6500mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Apollolake Celeron N3450 4-Core Processor
RAM: 6GB DDR3L 1866MHz RAM
OS: Microsoft Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion polymer 7.6V Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 12.6 Inches 3K IPS Display
Processor: Intel Core M3-7Y30 Processor
RAM: 8GB DDR4 RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: 5000 Mah Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Gemini Lake N4100 Processor
RAM: 4GB LPDDR4 1866MHz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion polymer Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Celeron N3450 Processor
RAM: 6GB LPDDR3 1866MHz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion polymer Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →